PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o prawach pacjenta do prezydenta

 • PAP    29 kwietnia 2011 - 07:15
Ustawa o prawach pacjenta do prezydenta

Dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie, bez konieczności wstępowania na drogę sądową umożliwi nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Sejm przyjął do niej w czwartek wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.

Senackie poprawki uzupełniają i uściślają przyjęte wcześniej przez Sejm uregulowania. Wprowadzono kilka poprawek dotyczących postępowania przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, które mają usprawnić te postępowania.

Ze względu na miesięczny termin przysługujący szpitalowi i ubezpieczycielowi na ustosunkowanie się do wniosku pacjenta o ustalenie zdarzenia medycznego, z trzech do czterech miesięcy wydłużono termin przysługujący komisji na rozpatrzenie wniosku, zbadanie sprawy oraz wydanie orzeczenia.

Doprecyzowano również maksymalną wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia. Zaakceptowana przez posłów poprawka Senatu mówi, że „maksymalna wysokość świadczenia w dwunastomiesięcznym okresie ubezpieczenia, w odniesieniu do wszystkich zdarzeń medycznych objętych ochroną ubezpieczeniową, wynosi 1,2 mln zł, z tym że w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta wynosi 100 tys. zł, a w razie śmierci pacjenta – 300 tys. zł w odniesieniu do jednego pacjenta”.

Dzięki poprawce senackiej w przypadku śmierci pacjenta, spadkobiercy będą mogli być reprezentowani przez jedną osobę. Obecnie dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie jest możliwe tylko poprzez proces sądowy z powództwa cywilnego.

Takie sprawy w sądzie trwają zwykle kilka lat. Zgodnie z nowelizacją uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia będzie możliwe na drodze administracyjnej – jak podkreśla resort zdrowia – w czasie w około siedmiu miesięcy.

Odszkodowania mają dotyczyć tylko szkód związanych z opieką szpitalną w Polsce. Komisja wojewódzka do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych nie będzie ustalać wysokości odszkodowania.

W skład komisji wejdą specjaliści z dziedzin medycyny i prawa, organizacji pacjentów, Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta. Propozycję odszkodowania ma przedstawić zakład ubezpieczeń, który zawarł umowę ze szpitalem, w którym doszło do błędu medycznego.

Zamiast odszkodowania możliwa będzie renta. Osoby ubiegające się o odszkodowanie będą mogły uzyskać: do 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta (dla spadkobiercy) i 100 tys. w przypadku uszczerbku na zdrowiu (dla pacjenta). Wysokość renty może wynieść do 3 tys. zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • NIEGROSZ, 2011-05-04 20:14:50

  Co to się porobiło na tym forum? Ko mercyjna Te lewizja sprzątnęła forumowi czów cz y co??? Pacjenci ma ją już do syć?
 • KOC, 2011-04-29 13:07:52

  Podobne myślenie,podobne skojarzenie,zwyczajnie-przeznaczenie! Ta ustawa musi przejść!
 • MAŁY OBYWATEL, 2011-04-29 11:58:14

  Myślę,że on czuje te sprawy i nie trzeba mu o nich przypominać.Prawa muszą być egzekwowane,bezwzględnie!Prawa OBYWATELA i pacjenta.