PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o referendach lokalnych po zmianach

  • pap    23 października 2014 - 11:51
Ustawa o referendach lokalnych po zmianach

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o referendach lokalnych. Wprowadza ona obowiązek tworzenia odrębnych obwodów głosowania w referendum lokalnym w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.
Do tej pory ustawa przewidywała przeprowadzanie referendów w stałych obwodach głosowania i nie zobowiązywała do tworzenia odrębnych obwodów głosowania w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych. "Kwestia ta powinna być uregulowana w sposób niebudzący wątpliwości w ustawie o referendum lokalnym" - podkreślono w uzasadnieniu.

Czytaj też: Prezydencki projekt ustawy samorządowej reaktywowany po roku

Na konieczność wprowadzenia takich przepisów zwróciła uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Sprawozdawca Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Radosław Witkowski (PO) podczas wtorkowej debaty nad projektem noweli podkreślił, że komisja podzieliła pogląd RPO, że krąg osób korzystających z praw wyborczych powinien być maksymalnie szeroki.

Czytaj też: Partycypacja społeczna. Czy to tylko referenda odwoławcze i budżet obywatelski?

"Stąd wprowadzenie do ustawy o referendum lokalnym przepisów analogicznych jak w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy w zakresie tworzenia odrębnych obwodów głosowania w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów" - mówił sprawozdawca.

"Umożliwienie udziału w głosowaniu osobom niepełnosprawnym, chorym i starszym, przebywającym w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej oraz podobnych instytucjach uważamy za element ochrony praw człowieka i obywatela" - dowodził.

W czwartkowym głosowaniu udział wzięło 419 posłów. Za przyjęciem ustawy głosowało 418 posłów, przeciw był 1 poseł. Żaden poseł nie wstrzymał się od głosu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.