PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o RIO. Frankiewicz: To zniesienie samorządności

  • GP    8 czerwca 2017 - 16:49
Ustawa o RIO. Frankiewicz: To zniesienie samorządności
Zygmunt Frankiewicz jest prezydentem Gliwic od 1993 r. (fot.youtube.com)

Związek Miast Polskich głosem Zygmunta Frankiewicza apeluje o zaniechanie zmian w Regionalnych Izbach Obrachunkowych (RIO). - Wspólnota samorządowa ma, zgodnie z Konstytucją, prawo decydować o sobie - pisze prezydent Gliwic, szef Związku Miast Polskich (ZMP).
Ustawa o Regionalnych Izbach Obrachunkowych (RIO) doczekała się kolejnego sprzeciwu, wyraził go w otwartym stanowisku Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich (ZMP), prezydent Gliwic.

Najbardziej uderza w jego apelu do opinii publicznej ocena, którą zawarł już na początku pisma. Frankiewicz pisze, że rozszerzenie nadzoru RIO o kwestie gospodarności i rzetelności to "w zasadzie zniesienie samorządności".

- Konstytucja określa samodzielność gminy oraz nadzór powołanych do tego instytucji państwa jedynie w zakresie zgodności podejmowanych decyzji z prawem - można przeczytać na stronie ZMP. -  To jest fundamentalna sprawa. Wspólnota samorządowa - czyli wszyscy mieszkańcy danego obszaru - ma, zgodnie z Konstytucją, prawo decydować o sobie, a samorząd wykonuje zadania samodzielnie i na własną odpowiedzialność. Wybrane instytucje państwa sprawują oczywiście nadzór, ale nadzór ten polega na stwierdzaniu, czy decyzje samorządu są zgodne z obowiązującym wszystkich obywateli prawem- zaznacza Frankiewicz.

- Ocena i nadzór merytoryczny należy dzisiaj do mieszkańców (w drodze wyborów i ewentualnych referendów) oraz radnych, którzy zgodnie z prawem sprawują również funkcje nadzorcze wobec wójta. To są sprawy zapisane wprost w Konstytucji. Niestety posłowie, ignorując głosy środowiska samorządowego, a nawet biura legislacyjnego Sejmu, o niezgodności tej propozycji z Konstytucją, postanowili wpisać do projektu ustawy o RIO ten zapis.

Związek Miast Polskich zapewnia, że będzie "z całą stanowczością" zwalczał pomysł rozszerzenia uprawnień RIO. Jest on w ocenie ZMP szkodliwy i sprzeczny z ustawą zasadniczą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.