PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o służbie cywilnej, Szydło: Skostniałe struktury w urzędach muszą otworzyć się na obywateli

  • PAP/AT    25 stycznia 2016 - 15:38
Ustawa o służbie cywilnej, Szydło: Skostniałe struktury w urzędach muszą otworzyć się na obywateli
Beata Szydło podkreśliła, że organizowane do tej pory konkursy na wyższe stanowiska w służbie cywilnej były fikcją (fot.twitter.com)

• Ustawa o służbie cywilnej na polepszyć pracę urzędów i otworzyć je na obywateli.
• Konkursy na wyższe stanowiska w służbie cywilnej do tej pory były fikcją.
• Decyzje o zwonieniach pozostają w gestii szefów resortów.
"Ustawa o służbie cywilnej została zmieniona z tego powodu, żeby polepszyć pracę urzędników i polskich urzędów, które mają być otwarte na obywateli. Te skostniałe struktury muszą wreszcie otworzyć się na obywateli" - powiedziała premier Beata Szydło w Kuźnicy Grodziskiej (woj. śląskie).

Szydło podkreśliła, że organizowane do tej pory konkursy na wyższe stanowiska w służbie cywilnej były fikcją. "Przypomnijcie sobie państwo rozmowę pana posła Burego z szefem Najwyższej Izby Kontroli, jak były ustawiane konkursy. To jest kwintesencja fikcji, która do tej pory była uprawiana" - oceniła.

Dopytywana o to, ile osób może zostać zwolnionych na mocy nowych przepisów, premier podkreśliła, że "wszystkie decyzje, które pozostają w gestii szefów resortów, są ich decyzjami".

Nowela ustawy o służbie cywilnej, która weszła w życie w sobotę 23 stycznia, zakłada obsadzanie wyższych stanowisk w drodze powołania, a nie - jak dotąd - konkursu. Na jej mocy stosunki pracy z osobami zajmującymi obecnie takie stanowiska wygasną po 30 dniach, chyba że zostaną im zaproponowane nowe warunki.

Czytaj też: Ustawa o służbie cywilnej: PO złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie nowelizacji

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej to: dyrektor generalny urzędu; dyrektor i zastępca dyrektora departamentu lub komórki równorzędnej w KPRM, ministerstwie i urzędzie centralnym; dyrektor i zastępca dyrektora wydziału lub komórki równorzędnej w urzędzie wojewódzkim; wojewódzki lekarz weterynarii i jego zastępca; kierujący komórką organizacyjną i jego zastępca w Biurze Nasiennictwa Leśnego. Według podawanych ostatnio danych, stanowisk takich jest ok. 1600. Nowela wprowadza także powołania, a nie konkursy, na kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej.

Nowelizacja, uchwalona z inicjatywy PiS, znosi ponadto wymóg posiadania przez szefa służby cywilnej co najmniej pięcioletniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej siedmioletniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.