Ustawa o świadczeniach rodzinnych: Gminy mogą przyznawać własne świadczenia

25 czerwca Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Pozwoli on gminom na przyznawanie dodatkowych świadczeń oraz określanie ich zasad.
Ustawa o świadczeniach rodzinnych: Gminy mogą przyznawać własne świadczenia
Gminy będą mogły ustalać własne, dodatkowe świadczenia rodzinne (fot.flickr.com/Visit St. Pete/Clearwater)

Zmieniona ustawa nie tylko wprowadza nowe świadczenie rodzicielskie – 1 tys. zł wypłacany co miesiąc przez rok rodzicom bezrobotnym, studentom, rolnikom oraz pracującym na umowach o dzieło – ale także daje gminom większą samodzielność. Gminy, w drodze uchwały, będą mogły ustalać świadczenia rodzinne dla swoich mieszkańców i określać zasady ich przyznawania. Takie dodatkowe świadczenia będą finansowane z ich budżetu.

Zmiana oznacza, że gminy, uwzględniając potrzeby swoich mieszkańców i własne możliwości finansowe, będą mogły przyznawać inne świadczenia rodzinom niż te przewidziane obecnie w ustawie o świadczeniach rodzinnych, tj. inne niż zasiłek rodzinny z dodatkami, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, czy świadczenie pielęgnacyjne.

Dodatkowe świadczenia nie będą obligatoryjne - decyzja będzie należeć do władz danej gminy.

Rozwiązanie to jest realizacją postulatów zgłaszanych przez samorządy gminne, które dotychczas nie miały podstawy prawnej do przyznawania takich dodatkowych świadczeń rodzinnych. Dotychczas mogły jedynie podnieść z własnych środków kwoty dodatków do zasiłku rodzinnego oraz wprowadzić i sfinansować z własnych środków dodatkową jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.

Projektem nowelizacji ustawy zajmie się teraz Senat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU