PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o urlopie macierzyńskim też dla kobiet, które obecnie na nim przebywają

  • PAP    16 października 2012 - 16:55
Ustawa o urlopie macierzyńskim też dla kobiet, które obecnie na nim przebywają

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że chce, aby po wejściu w życie ustawy o rocznym urlopie macierzyńskim przepisy te objęły także kobiety, które już będą na urlopie macierzyńskim, a nie tylko czekające na narodziny dziecka.
"Jeśli na przykład ustawa wejdzie w życie, powiedzmy, 1 września (przyszłego roku - red.) - rzucam to jako przykładową datę, to chcemy, żeby matki, które są na urlopie macierzyńskim mogły dokonać wyboru - mimo że ustawa wchodzi w życie już po narodzinach ich dziecka" - powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Czytaj też: Projekt dot. urlopu macierzyńskiego wkrótce

"Chcemy maksymalnie ułatwić korzystanie z tej szansy, jaką daje urlop macierzyński rodzicom, jeśli chodzi o troskę o dzieci" - tłumaczył.

Premier chce, by od 2013 r. urlop macierzyński mógł trwać 12 miesięcy. W przypadku urlopu półrocznego rodzic otrzymywałby 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, a w przypadku rocznego - 80 proc. tej kwoty.

Czytaj też: Premier obiecuje zmiany w finansowaniu żłobków i dodatkowe środki na przedszkola

Założenia zapowiedzianego przez premiera w ramach tzw. drugiego expose wydłużenia do roku urlopu macierzyńskiego mają być gotowe w ciągu dwóch najbliższych tygodni.

Obecnie urlop macierzyński wynosi 24 tygodnie - 20 tygodni urlopu podstawowego i cztery tygodnie dodatkowego (od 2014 r. - sześć tygodni). Po 14 tygodniach matka może wrócić do pracy, a pozostałą część urlopu przekazać ojcu. Oprócz tego ojcu przysługują dwa tygodnie urlopu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • j.k., 2012-11-14 13:33:46

    a co w momencie kiedy matka rodzi dziecko w styczniu 2013r. i jej urlop macierzyński będzie kończył się w czerwcu 2013r.? czy będzie miała prawo do wydłużonego urlopu macierzyńskiego?