PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o ustroju miasta stołecznego Warszawy do zmiany. PiS chce metropolii na skalę Wiednia czy Berlina

 • GP    31 stycznia 2017 - 13:22
Ustawa o ustroju miasta stołecznego Warszawy do zmiany. PiS chce metropolii na skalę Wiednia czy Berlina
Warszawa jest stolicą Polski, na mocy tego statusu reguluje ją specjalna ustawa. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Projekt nowelizacji ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa PiS trafił do laski marszałkowskiej.
• W uzasadnieniu projektodawcy podkreślają, że Warszawa, podobnie jak inne stolice Europy, zasługuje na specjalny, metropolitalny status w ramach organizacji samorządu.
• Do metropolii warszawskiej mają docelowo trafić 33 gminy.
• Projekt zawiera też wytyczne dotyczące dwóch organów miasta stołecznego Warszawy: prezydenta stolicy i rady miasta stołecznego Warszawy.
W poniedziałek (30 stycznia) do Kancelarii Sejmu wpłynął poselski projekt zmian Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Na stronach Sejmu pojawił się on dzień później.

(Projekt z uzasadnieniem publikujemy w dziale Multimedia)

W opisie na stronach parlamentu można przeczytać, że projekt dotyczy stworzenia na obszarze (stolicy i okolic) metropolii warszawskiej, nowego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, "która będzie realizować zadania powiatowe oraz zadania związane z funkcjami metropolitalnymi w obszarze transportu, zagospodarowania przestrzennego oraz koordynacji wykonywania zadań publicznych w gminach".

Wedle danych z wtorku (31 stycznia) wniosek trafił do konsultacji i opinii Biura Legislacyjnego Sejmu. Jednostka ekspercka parlamentu ma sprawdzić, czy projekt jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

Uzasadnienie nowych przepisów

W uzasadnieniu projektu zmian podkreślono, że sytuacja Warszawy jest wyjątkowa w skali całego kraju, a powodem powołania metropolii w ramach stolicy ma być konieczność "koordynowania rozwoju metropolii."

Miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć miałaby 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Czytaj: Darmowa komunikacja w Warszawie

W analogii do innych stolic europejskich projektodawcy podkreślają, że Berlin, Wiedeń, Budapeszt, czy Praga są w ramach odpowiednio swoich krajów specjalnymi jednostkami samorządu, np. Berlin jest landem w ramach RFN.

- Biorąc pod uwagę powyższe proponuje się stworzenie na obszarze tworzącym metropolię
warszawską nowego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, które będą realizować zadania powiatowe oraz zadania związane z funkcjami  metropolitalnymi w obszarze transportu, zagospodarowania przestrzennego oraz koordynacji wykonywania zadań publicznych w gminach. Jednostką tą będzie miasto stołeczne Warszawa. Dotychczasowe miasto na prawach powiatu - m.st. Warszawa uzyska status gminy miejskiej o nazwie gmina Warszawa, z obligatoryjnym podziałem na dzielnice - czytamy w uzasadnieniu.

W związku z przejęciem wykonywania zadań powiatowych, z dniem wejścia w życie ustawy ma nastąpić likwidacja (lub przekształcenie) powiatów na obecnym obszarze Warszawy.

Zmiany w ramach głównych organów miasta

Projekt zawiera w sobie wytyczne dotyczące dwóch organów miasta stołecznego Warszawy. Mają to być prezydent stolicy i rada miasta stołecznego Warszawy (będąca organem stanowiącym i kontrolnym).

- (Rada) składać się będzie z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych po jednym radnym z gmin i dzielnic znajdujących się w obszarze m.st. Warszawy. Jej pozycja 5 i zakres kompetencji będą zbliżone do organów stanowiących w innych jednostkach samorządu terytorialnego - doprecyzowano w uzasadnieniu.Multimedia

×
KOMENTARZE (17)

 • w.potega@neostrada.pl, 2017-02-10 12:35:26

  Do stagnacja niewskazana. Pierwszym warunkiem poważnej dyskusji jest przedstawianie się z imieniem i nazwiskiem. Drugi fundamentalny warunek to przemyślenie zmian, w tym diagnoza stanu spraw i analizy porównawcze. Boże broń nas przed zmianami dla zmian.
 • stagnacja niewskazana, 2017-02-09 14:46:55

  Do w.potega@neostrada.pl: "Panta rej" - wszystko płynie. Zmiany są nieodzowne, bo kto stoi w miejscu, ten się cofa. Idzie nowe i już czas się z tym pogodzić.
 • Królewna Śnieżka z Ząbek, 2017-02-09 14:43:02

  Do poddany: A skąd wiesz, że te gminy nie chcą się włączyć? Pytałeś mieszkańców? Mieszkam w podwarszawskich Ząbkach i jestem za włączeniem ich do stolicy. PO nie będzie przeszkadzać w przeprowadzaniu korzystnych dla mieszkańców zmian. Ch..j, du..ę i kamieni kupę mieliśmy już przez ostatnie 8 lat i w...ystarczy. Dziś oszołomom z PO i KOD-u mówimy kategorycznie NIE i DO WIDZENIA. Mogą zabrać ze sobą trąbki i wynieść się stąd, jak im się tu nie podoba. Mamy przecież Europę otwartych granic. KOD i PO nie będą nam blokować rozwoju Polski, tym bardziej, że nie mają w tej chwili żadnych konstruktywnych pomysłów na naprawę tego, co jak do tej pory popsuli. Wystarczy!!!!!  rozwiń