PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o ustroju Warszawy, PO: Projekt zagraża finansom Warszawy i gmin wokół niej

  • PAP/AT    1 lutego 2017 - 12:08
Ustawa o ustroju Warszawy, PO: Projekt zagraża finansom Warszawy i gmin wokół niej
Projekt PiS nie ma nic wspólnego z ideą samorządu - mówi Kierwiński (Marcin Kierwiński fot. Wikipedia/CC BY-SA 2.0)

• To wielki bubel prawny, który zagraża finansom Warszawy i gmin wokół niej - powiedział Marcin Kierwiński (PO).
• Platforma Obywatelska zrobi wszystko, by go zablokować – dodał.
• Chodzi o projekt PiS ustawy o ustroju m.st. Warszawy, który zakłada znaczne powiększenie jej obszaru.
Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

"To wielki bubel prawny, który zagraża finansom Warszawy, finansom innych jednostek samorządu terytorialnego na około Warszawy, zagraża wydatkowaniu środków europejskich" - ocenił Kierwiński na środowej konferencji prasowej w Sejmie. Według niego, proponowane przez PiS rozwiązania mogą naruszać też przepisy konstytucji.

"Ten projekt nie ma nic wspólnego z ideą samorządu, jest projektem, który ma pomóc PiS wygrać wybory w sposób nieuczciwy. Wydaje się, że jeżeli ten zabieg nie pomoże, kolejnym krokiem będzie przyłączanie do Warszawy kolejnych gmin, w których poparcie dla PiS jest większe niż w reszcie Polski, tylko po to, aby w sposób nieuczciwy pan Jarosław Kaczyński mógł zająć Warszawę" - podkreślił Kierwiński, który jest szefem stołecznej PO .

Zapowiedział, że Platforma zrobi wszystko, aby zablokować projekt PiS, aby nie dopuścić - jak mówił - do tego, by Prawo i Sprawiedliwość "ubezwłasnowolniło warszawiaków i mieszkańców gmin okołowarszawskich".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Znawca, 2017-02-01 14:01:25

    Zaczęli od Opola PO milczała dopiero po niewczasie opolanino-wrocławianin Schetyna pojechał do Dobrzenia Wielkiego odwiedzić głodujących. Przetestowano na podludziach, bo tak o mniejszości niemieckiej czy o Ślązakach (zakamuflowanej opcji niemieckiej) myśli Kaczyński teraz czas na Warszawę i skł...ócanie jej z okolicznymi miejscowościami.  rozwiń