PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o ustroju Warszawy, PSL: Trwa samorządowy rozbiór Polski

  • PAP/AT    1 lutego 2017 - 12:31
Ustawa o ustroju Warszawy, PSL: Trwa samorządowy rozbiór Polski
Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że klub PSL na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży wniosek o informację rządu na temat "niszczenia polskiej samorządności przez PiS" (fot.twitter.com/kosiniakkamysz)

• Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, autorstwa PiS, to samorządowy rozbiór Polski, recydywa PRL i kolejny etap centralizacji państwa - ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Jak dodał, projekt PiS, to "zwijanie Polski lokalnej".
Klub PiS złożył projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zakłada on m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Kosiniak-Kamysz powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt ustawy o metropolii warszawskiej, to "recydywa PRL". "To jest kolejny etap centralizacji państwa, to jest zawłaszczanie państwa i niszczenie małych ojczyzn, wspólnot lokalnych, to zwijanie Polski lokalnej" - podkreślił.

"Trwa samorządowy rozbiór Polski, trwa niszczenie Polski samorządnej, gdzie nasi rodacy decydują o tym, co się dzieje w ich gminach i miejscowościach" - ocenił prezes PSL. Jak podkreślił, działania PiS niszczące wspólnoty lokalne jest "nikczemne".

Kosiniak-Kamysz poinformował, że klub PSL na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży wniosek o informację rządu na temat "niszczenia polskiej samorządności przez PiS". "Takich informacji oczekujemy od premier Beaty Szydło" - podkreślił.

Zdaniem prezesa PSL, jeżeli ustawa wejdzie w życie, stracą na tym mieszkańcy podwarszawskich gmin, ponieważ - przekonywał - przestaną mieć wpływ na to, co dzieje się w ich okolicy. "Jak PiS będzie tak dalej postępował, to żeby wygrać wybory, połączy Poznań z Podlasiem" - ironizował.

Czytaj też: Ustawa o ustroju Warszawy, PO: Projekt zagraża finansom Warszawy i gmin wokół niej

Poseł PSL Piotr Zgorzelski ocenił, że projekt PiS o metropolii warszawskiej, to kolejny dowód na "arogancję władzy". Jak zauważył, mieszkańcy gmin podwarszawskich, bez pytania ich o zdanie, zostaną włączeni do "największego powiatu na świecie". "To demontaż województwa mazowieckiego, to brak szacunku do mieszkańców Polski lokalnej" - podkreślił.

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński przekonywał, że ewentualna decyzja, o tym, czy jego gmina wejdzie w skład warszawskiej metropolii, powinna zależeć "tylko i wyłącznie" od mieszkańców gminy. Jego zdaniem, zmiany proponowane przez PiS, to "zabieranie wolności".

Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem ma objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Do zakresu działania miasta stołecznego Warszawy należeć mają "wszystkie ponadgminne sprawy publiczne o znaczeniu metropolitalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów".

Organami miasta stołecznego Warszawy, zgodnie z projektem, będą: Prezydent miasta stołecznego Warszawy (jako organ wykonawczy) oraz Rada miasta stołecznego Warszawy (organ stanowiący i kontrolny). Prezydent ma być wybierany w wyborach powszechnych przez mieszkańców m.st. Warszawy. Ma on jednocześnie pełnić funkcję burmistrza gminy Warszawa.

Rada miasta stołecznego Warszawy składać się ma z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mają być wybierani po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy. Uchwały Rady zapadać będą, według projektu, "podwójną większością głosów".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wróżka, 2017-02-01 17:34:40

    I bardzo dobre posunięcie PIS, oczywiście, że połączyć, ponieważ jest to wysoce niesprawiedliwe, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. Mieszkam w dzielnicy Wesoła , płaciłam od auto OC dwieście parę zł zaraz po włączeniu Wesołej do Warszawy płacę ponad osiemset zł mimo, że jeżdżę tylko po osiedlu ok 1,5... km dziennie ale to nie ma znaczenia , mieszkam w Warszawie i tu są takie stawki a już w Sulejówku 10 minut od Wesołej stawki są trzy razy mniejsze . Taka zasrana sprawiedliwość !!!  rozwiń