PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o zgromadzeniach: Od decyzji wojewody można się odwołać, ale to trwa

  • Parlamentarny.pl    7 grudnia 2016 - 10:15
Ustawa o zgromadzeniach: Od decyzji wojewody można się odwołać, ale to trwa
Ostatnią dużą falą protestów ulicznych w Polsce były marsze kobiet przeciwko tzw. ustawie aborcyjnej. Miały miejsce jesienią (źródło: Adrian Zandberg/twitter.com)

• Senator PiS Jan Maria Jackowski przewiduje długa debatę w Senacie o prawie do zgromadzeń. Projekt nowych przepisów w tym temacie trafił do izby z Sejmu.
• Odpowiadając na krytykę opozycji pod adresem tej ustawy Jackowski przypomina, że od decyzji wojewody o zakazie manifestacji można się będzie odwołać.
Senator Jan Maria Jackowski (PiS) bronił w środę (7 grudnia) projektu zmian w ustawie o prawie do zgromadzeń. Przypomnijmy, że przez Sejm przechodzi ustawa, która doczekała się krytyki organizacji pozarządowych, teraz trafi do Senatu RP. Jackowski spodziewa się burzliwej debaty w Senacie na ten temat.

- Robienie nam (PiS) zarzutów, że się ogranicza wolność do zgromadzeń nie wytrzymuje krytyki - kontynuował senator ,który nie widzi powodów do zaniepokojenia wprowadzaną kategorią "zgromadzenia cyklicznego" w nowym prawie. Tak samo reagował zapytany o przeniesienie decyzji o zgromadzeniach na poziom wojewody - urzędnika rządowego.

- Racjonalne jest, by decydował wojewoda, bo koordynuje on służby porządkowe - przypomniał Jackowski. - To struktury odgrywające rolę przy zabezpieczeniu bezpieczeństwa, także przy manifestacjach, więc i tych zarzutów opozycji nie podzielam.

Kluczowe dla opozycji jest to, że decyzje wojewodów (podległych MSWiA) mogą być motywowane politycznie a zatem mogą być wykorzystane do walki politycznej w regionie lub nawet w cały m kraju.

Czytaj też: PO o ustawie o zgromadzeniach: to centralizacja uprawnień

- O ile wiem jest możliwość sądowego rozstrzygnięcia w tej sprawie - powiedział senator. Choć przyznał, że na takie wyroki w Polsce trzeba często czekać. Nim sąd się wypowie może minąć data manifestacji. Jackowski podkreślił, że to już kwestia ułomności polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Więcej czytaj na Parlamentarny.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.