PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa przeciwpożarowa podpisana

  • PAP    28 grudnia 2011 - 11:44
Ustawa przeciwpożarowa podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
W myśl nowych przepisów wojewoda będzie mógł powierzyć m.in. straży pożarnej lub policji wykonywanie zadań centrum powiadamiania ratunkowego.

Konieczność zmiany przepisów ma związek z opóźnieniami w uruchomieniu na terenie całego kraju Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które przyjmują zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112).

W myśl znowelizowanej ustawy wojewoda będzie mógł powierzyć m.in. straży pożarnej lub policji wykonywanie zadań centrum powiadamiania ratunkowego na terenie nieobsługiwanym przez CPR-y, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2013 r.

Do tego czasu działalność tworzonych centrów ma być stopniowo rozszerzana o kolejne powiaty. Jednakże – jak podkreślono w uzasadnieniu ustawy – wobec różnego stopnia zaawansowania projektów teleinformatycznych, w wielu przypadkach cały system nie będzie mógł być uruchomiony w jednym terminie.

System CPR-ów miał być gotowy do końca 2011 roku, ale są opóźnienia. Na początku października informowano, że do końca marca 2012 r. mają być gotowe elektroniczne mapy dla wojewódzkich CPR-ów. Dzięki temu możliwa będzie dokładniejsza lokalizacja zgłoszeń.

Pierwszy w Polsce CPR działa od kwietnia 2009 r. w Małopolsce (zabierz głos/oceń marszałka województwa) i obsługuje Kraków (zabierz głos/oceń prezydenta) oraz powiat krakowski (ponad 1,1 mln mieszkańców). Pracownicy małopolskiego CPR odbierają dziennie średnio ok. 1 tys. połączeń, z czego większość to połączenia na numer 112, a reszta – na nr 998.

Znowelizowana ustawa o ochronie przeciwpożarowej wchodzi w życie 31 grudnia 2011 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.