PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa samorządowa, nowe przepisy: projekt jest bardzo kontrowersyjny

 • Bartosz Dyląg    30 lipca 2015 - 00:01
Ustawa samorządowa, nowe przepisy: projekt jest bardzo kontrowersyjny
Ustawa samorządowa jest bardzo oczekiwana przez samorządy. Fot. Pixbay

Na finiszu są prace nad tzw. prezydencką ustawą samorządową. Według wielu posłów to projekt bardzo kontrowersyjny, ponieważ zawiera wiele zupełnie nowatorskich zapisów.
Sejmowa podkomisja skończyła prace nad prezydencką ustawą samorządową (projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych – druk 1699). W środę, po 12 posiedzeniach, podkomisja przyjęła jednogłośnie sprawozdanie. 4 lub 5 sierpnia sprawozdanie trafi pod obrady sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Dokument bardzo zmienił się w stosunku do pierwotnej wersji. Podkomisja przedyskutowała kwestie m.in.zespołu współpracy terytorialnej, konwentu samorządu lokalnego w województwie czy szczegółowe zmiany w ustawach ustrojowych samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Nowością jest zastąpienie instytucji udzielenia absolutorium przez radę jednostki samorządu terytorialnego udzieleniem skwitowania. W projekcie nie ma już ponadto koncepcji starosty jako jednoosobowego zarządu.

Ustawa samorządowa bardzo oczekiwana

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński podkreśla, że ustawa o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym jest bardzo ważna i oczekiwana przez samorządy.

Z kolei zdaniem Haliny Rozpondek, posłanki PO, dla wielu posłów projekt ustawy samorządowej jest bardzo kontrowersyjny, bo zawiera wiele zupełnie nowatorskich zapisów. Według niej rozstrzygnięcie w tym zakresie nastąpi dopiero wówczas, gdy Sejm przyjmie ustawę w III czytaniu.

Na dyskusyjne zapisy prezydenckiego projektu zwraca uwagę także Kazimierz Moskal, poseł PiS. – Rzeczywiście z bardzo wielu kontrowersyjnych zapisów zrezygnowaliśmy, ale w moim odczuciu wiele rzeczy pozostało kontrowersyjnych – mówi Kazimierz Moskal.

Mimo to zauważa, że projekt ustawy samorządowej wzmacnia partycypację społeczną i współdziałanie w samorządzie terytorialnym.

– To cele bardzo istotne i każdy z nas chce, by nasze społeczeństwo bardziej włączyło się w procesy demokratyczne – twierdzi poseł PiS.

Kontrowersje z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym

Jednymi z ważniejszych instytucji, którą wprowadza prezydencka ustawa samorządowa, są zespoły współpracy terytorialnej, które mają być formą „współpracy sąsiadujących jednostek samorządu lokalnego w zakresie zagospodarowania przestrzennego, polityki rozwoju oraz wspólnych przedsięwzięć i zadań mających znaczenie dla całego obszaru”.

Czytaj też: Ustawa o samorządzie gminnym podpisana przez prezydenta

To ważne, ponieważ w Sejmie równolegle trwają prace nad ustawą o związkach metropolitalnych, które również odnoszą się do kwestii zawiązanych z problematyką planowania i zagospodarowania przestrzennego. Zadania zespołów współpracy terytorialnej będą podobne do zadań związku metropolitalnego, ale na nieco innych obszarach.

– O ile rozwiązania z zakresu związków metropolitalnych będą dotyczyły wyłącznie obszarów metropolitalnych, to tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której poszczególne samorządy dogadają się i będą chciały razem prowadzić politykę rozwoju, zwłaszcza przestrzennego – zauważa Grzegorz Kubalski, prawnik Związku Powiatów Polskich. – W konsekwencji uzasadnione było przyjęcie w projekcie rozwiązań symetrycznych w stosunku do związków metropolitalnych.×
KOMENTARZE (5)

 • czytelnik, 2015-07-31 14:14:05

  Brawo EWA !!! Twoje komentarze są najbardziej konkretne, jakie tu czytam. Popieram Cię.
 • EWA, 2015-07-31 12:46:59

  Do Janeczek: samorzady powolano wlasnie po to aby obywatel mogl miec wplyw na to co robia rzadzacy?! tak? a to co robia "samorzady" to nic innego jak wielka polityczna trupa, majaca wplyw i na ustawodawstwo i na korupcje to sila, ktorej jak w kazdej mafii zwyciezyc bez calkowitego unice...stwienia nie sposob! samorzady to nie jest organ polityczny kolesie! - samorzadnosc to mnogie ugrupowania obywateli, dzialajace przy urzedach gminnych - w kazdym razie taka definicja samorzadow jak sie rozumie ja! w Polsce powinnismy zmienic nazwe bo wprowadza w blad!  rozwiń
 • Janeczek, 2015-07-31 08:21:18

  Kontrowesyjność ustawy polega właśnie na znikomym ładunku nowatorstwa jakie zawiera, tak bardzo nienowatorsko wybierany parlament nigdy nie nadąży za rozwojem społecznym i świadomością obywateli chcących mieć realny wpływ na to co dzieje się w gminach