Ustawa sankcjonująca podział MSWiA podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która sankcjonuje podział MSWiA na MSW i MAC - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Szef MAC będzie odpowiadał m.in. za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym.
Ustawa sankcjonująca podział MSWiA podpisana

Ustawa wprowadza szereg zmian na szczeblu administracji rządowej. Najistotniejsze dotyczą systemu bezpieczeństwa powszechnego.

Czytaj też: Boni broni podziału MSWiA

Dzięki nowelizacji wprowadzony zostaje nowy podział kompetencji w zakresie usuwania i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych: kompetencje te wraz z nadzorowaniem systemu powiadamiania ratunkowego przechodzą do MAC.

To dlatego, że MAC nadzoruje rządową administrację w terenie i koordynuje jej działania, a także rozdziela fundusze na pomoc poszkodowanym. Pozwoli to na szybsze i sprawniejsze rozdysponowanie tych funduszy.

Czytaj też: Klęski żywiołowe dostały się Boniemu

MAC zajmuje się też informatyzacją, a to dzięki zinformatyzowaniu systemów alarmowych będziemy mogli usprawnić i przyśpieszyć akcje ratunkowe i pomoc. Poza tym w terenie to podległy szefowi MAC wojewoda pełni kluczową rolę w sytuacjach kryzysowych.

Inne zmiany wprowadzone nowelizacją dotyczą m.in.doprecyzowania zadań w dziale informatyzacja (przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną i usług na żądanie, koordynacja interoperacyjności).

Ponadto wskazania ministra właściwego do spraw administracji publicznej (w miejsce ministra od spraw wewnętrznych) jako ministra właściwego w zakresie udzielania zezwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej oraz jako ministra właściwego w zakresie centralnego repozytorium, w którym umieszcza się informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

powtarzająca się sytuacja klęsk wymusza wręcz podział zadań MSWiA i uważam to za bardzo dobry pomysł, należało już wcześnie to zrobić

Mari, 2012-08-03 12:55:14 odpowiedz

Bzdura. A może jeszcze dalszy podział? Na ministerstwo cyfryzacji parzystej i nieparzystej?

NiT, 2012-08-03 10:24:57 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU