PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa sankcjonująca podział MSWiA podpisana

  • AT    2 sierpnia 2012 - 19:43
Ustawa sankcjonująca podział MSWiA podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która sankcjonuje podział MSWiA na MSW i MAC - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Szef MAC będzie odpowiadał m.in. za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym.
Ustawa wprowadza szereg zmian na szczeblu administracji rządowej. Najistotniejsze dotyczą systemu bezpieczeństwa powszechnego.

Czytaj też: Boni broni podziału MSWiA

Dzięki nowelizacji wprowadzony zostaje nowy podział kompetencji w zakresie usuwania i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych: kompetencje te wraz z nadzorowaniem systemu powiadamiania ratunkowego przechodzą do MAC.

To dlatego, że MAC nadzoruje rządową administrację w terenie i koordynuje jej działania, a także rozdziela fundusze na pomoc poszkodowanym. Pozwoli to na szybsze i sprawniejsze rozdysponowanie tych funduszy.

Czytaj też: Klęski żywiołowe dostały się Boniemu

MAC zajmuje się też informatyzacją, a to dzięki zinformatyzowaniu systemów alarmowych będziemy mogli usprawnić i przyśpieszyć akcje ratunkowe i pomoc. Poza tym w terenie to podległy szefowi MAC wojewoda pełni kluczową rolę w sytuacjach kryzysowych.

Inne zmiany wprowadzone nowelizacją dotyczą m.in.doprecyzowania zadań w dziale informatyzacja (przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną i usług na żądanie, koordynacja interoperacyjności).

Ponadto wskazania ministra właściwego do spraw administracji publicznej (w miejsce ministra od spraw wewnętrznych) jako ministra właściwego w zakresie udzielania zezwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej oraz jako ministra właściwego w zakresie centralnego repozytorium, w którym umieszcza się informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Mari, 2012-08-03 12:55:14

    powtarzająca się sytuacja klęsk wymusza wręcz podział zadań MSWiA i uważam to za bardzo dobry pomysł, należało już wcześnie to zrobić
  • NiT, 2012-08-03 10:24:57

    Bzdura. A może jeszcze dalszy podział? Na ministerstwo cyfryzacji parzystej i nieparzystej?