PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawy nie ma, ale samorządy działają w sposób metropolitalny

  • pap    23 lutego 2014 - 09:19
Ustawy nie ma, ale samorządy działają w sposób metropolitalny

W Polsce, choć często przywołuje się temat budowania metropolii, należy otwarcie powiedzieć, że cała współpraca ma swoje źródło wyłącznie w skutecznej realizacji oddolnej inicjatywy - podkreślają samorządowcy.
Mimo lat dyskusji ciągle nie ma prawa dotyczącego funkcjonowania metropolii. W minionym tygodniu Sejm zajął się przygotowanym przez PO projektem ustawy o powiecie metropolitalnym, który stanowi próbę uregulowania tej kwestii. Jednak samorządowcy sami oddolnie działają, organizują się, podejmując działania w duchu metropolitalnym.

Od 2007 roku w Poznaniu funkcjonuje Rada Metropolii, a od 2011 r. działa Stowarzyszenie Metropolia Poznań zrzeszające miasto Poznań, powiat poznański i 21 gmin.

"Integrujemy komunikację miejską, tworząc związek transportowy.Powstał związek gospodarki odpadami. Dyskutujemy na temat gospodarki wodno-ściekowej. Prezentujemy się wspólnie podczas takich przedsięwzięć jak targi inwestycyjne lub turystyczne. Wiele działań realizowanych jest na mocy porozumień zawartych między Poznaniem a powiatem: bezpieczeństwo publiczne, rynek pracy, edukacja, czy opieka społeczna. Realizowane są projekty dotyczące kolei metropolitalnej i zintegrowanego planowania przestrzennego" - podkreśla prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Kolej metropolitalna ma być podstawowym elementem budowy systemu komunikacji publicznej w Poznaniu i okolicach. Przy wykorzystaniu istniejącej sieci kolejowej powstaną połączenia dla mieszkańców metropolii, zostaną zrewitalizowane dworce, powstaną nowe przystanki i zakupiony zostanie tabor do obsługiwania tych linii.

Łączące Poznań z okolicznymi gminami pociągi mają kursować z częstotliwością nawet, co 30 minut. Umowę w sprawie powstania kolei metropolitalnej podpisały 23 gminy leżące wokół Poznania, Województwo Wielkopolskie, PKP PLK, Koleje Wielkopolskie oraz cztery stowarzyszenia. Do końca 2014 roku gotowy ma być master plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

System gospodarowania odpadami komunalnymi w Poznaniu i okolicznych gminach od lipca ub. roku organizuje Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Od 2016 roku w Poznaniu rozpocznie pracę spalarnia śmieci obsługująca stolicę Wielkopolski i okoliczne gminy. Każdego roku w spalarni utylizowanych będzie 210 tys. ton odpadów, dostarczanych przez ZM GOAP.

Od czterech lat oba samorządy: miasto i powiat organizują wspólne Dni Przedsiębiorczości - imprezę tworzoną z myślą o ok. 150 tys. przedsiębiorcach działających na terenie aglomeracji. W jej trakcie przyznawana jest prestiżowa nagroda Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości.

Grobelny zaznaczył, że w wielu aspektach dotyczących rozwoju współczesnych miast samorządowcy czerpią ze wzorców zachodnich. Tam jednak - mówi - "współpraca metropolitalna w większości przypadków uregulowana jest prawnie, gwarantując odpowiednie formy działania na przykład w ramach szczebli administracyjnych".

"W Polsce, choć często przywołuje się temat budowania metropolii, należy otwarcie powiedzieć, że cała współpraca ma swoje źródło wyłącznie w skutecznej realizacji oddolnej inicjatywy" - podkreśla prezydent Poznania.

W obszarze aglomeracji trójmiejskiej od ponad dwóch lat funkcjonują Gdański Obszar Metropolitalny (GOM) powołany z inicjatywy prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza oraz Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA utworzone z inicjatywy prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka.

Dyrektor biura GOM, Michał Glaser powiedział PAP, że w ciągu dwóch lat m.in. aplikowano o fundusze unijne na wspólne projekty na kwotę 12 mln zł (m.in. na opracowanie porównania usług publicznych w poszczególnych gminach i strategii rozwoju obszaru metropolitalnego do 2030 r.). Samorządy wspólnie kupują energię, dzięki czemu np. w tym roku w porównaniu z ubiegłym zaoszczędziły 12 mln zł.KOMENTARZE (1)

  • 123, 2014-03-21 10:37:58

    Bydgoszcz i 10 sąsiednich gmin podpisały w poniedziałek deklarację przystąpienia do Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w województwie kujawsko-pomorskim.