PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawy o ochronie przyrody: Ministerstwo Środowiska tłumaczy się z wycinki drzew

 • MN    22 grudnia 2016 - 17:20
Ustawy o ochronie przyrody: Ministerstwo Środowiska tłumaczy się z wycinki drzew
Minister środowiska Jan Szyszko. (fot. PTWP)

• Obecne ograniczenia dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na działce będą zniesione.
• Tak zakłada zaproponowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody.
• Zniesienie ograniczeń w zakresie usuwania drzew jest realizacją postulatów polskiego społeczeństwa - mówi minister środowiska.
Jak tłumaczy resort środowiska, celem projektowanej ustawy jest dokonanie zmian dostosowujących regulacje dotyczące wycinki drzew i krzewów. Będą one miały na celu istotne zwiększenie uprawnień właścicieli nieruchomości, na których rosną drzewa i krzewy, uproszczenie regulacji dotyczącej wycinki oraz wyposażenie jednostek samorządu w kompetencje do dostosowywania poziomu ochrony zieleni do ich potrzeb. Nowela przewiduje, że bez zezwolenia będzie można wyciąć drzewa lub krzewy na prywatnej posesji pod warunkiem jednak, że ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Obecne przepisy wymagają od właściciela nieruchomości prywatnej wystąpienia do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o zezwolenie na usuwanie drzew i krzewów rosnących na jego działce, co stanowi nadmierną i nieuzasadnioną ingerencję w możliwość wykonywania prawa własności nieruchomości.

Zdaniem resortu stosowanie obecnych restrykcyjnych przepisów nie spełnia swojej roli, gdyż i tak niemal wszystkie wydawane decyzje są pozytywne i zezwalają na usunięcie drzewa i krzewu. Obecna procedura niepotrzebnie obciąża, więc zarówno właścicieli nieruchomości, jak i organy administracji.

- Zniesienie ograniczeń w zakresie usuwania drzew jest realizacją postulatów polskiego społeczeństwa. To danie ludziom wolności wyboru i swobody działania w sferze ich prywatnej własności - podkreśla prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody zakłada również zmniejszenie administracyjnej kontroli wycinki drzew i krzewów. Podwyższone zostaną m.in. obwody drzew, co, do których nie ma obowiązku zdobycia zezwolenia, a także obwody drzew, co, do których nie ma obowiązku uiszczenia opłaty za usunięcie.

Z zezwoleń będą zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew - 50 cm.

Dodatkowo wprowadzone zostaną zmiany umożliwiające gminom określanie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. Ministerstwo Środowiska tłumaczy, że uzyskają one realny wpływ na poziom swoich dochodów z tytułu opłat. Stawki opłat nie mogą przekroczyć 500 zł dla drzew oraz 200 zł dla krzewów.

Celem projektowanej ustawy jest również umożliwienie zachowania na terenie lasów oraz w ich sąsiedztwie wszystkich elementów środowiska we właściwym stanie ochrony, w szczególności gatunków będących przedmiotem zainteresowania UE i chronionych gatunków ptaków.

Związek Gmin Wiejskich RP pozytywnie oceniał ten kierunek zmian, a obecnie obowiązujące przepisy uważa za zbyt restrykcyjne.

- Warte zauważenia jest stanowisko Związku Gmin Wiejskich, które mówi, że obecne przepisy są przeregulowane, a w praktyce rzadko zdarza się, by wniosek o usunięcie drzewa został negatywnie rozpatrzony - podkreśla Paweł Mucha, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Nowelizacja zakłada przede wszystkim przeniesienie kompetencji do regulowania spraw związanych z wycinką drzew i krzewów na poziom lokalny. Ma to na celu umożliwienie gminom samodzielne i jak najpełniejsze kształtowanie polityki ochrony zadrzewień i zakrzewień na swoim terenie.

To do samorządów będzie należała decyzja, czy zliberalizować zasady ochrony zadrzewień, czy wręcz przeciwnie - zaostrzyć je, aby objąć ochroną obiekty cenne przyrodniczo, którą są jej wizytówką.

- To gminy wiedzą najlepiej jak dbać o zieleń na swoim terenie. Jestem przekonany, że każdy rozsądny samorządowiec, chce by jego gmina wyglądała jak najpiękniej, dlatego że taka wolę mają mieszkańcy. Straszenie niekontrolowana wycinką jest zatem nieuzasadnione - dodaje Paweł Mucha.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (13)

 • Stanisław, 2017-01-20 16:55:07

  Błędem jest ograniczenie do 50 cm obwodu dla pozostałych drzew. Takim to sposobem będziemy się pozbywać młodych w sile wzrostu drzew aby w przyszłości nie mieć kłopotów. Ludzie ustalający przepisy niech oderwią cztery litery od wygodnych foteli i zapytają o zdanie właścicieli, którzy płacą podatki.... Ja nie sadziłem drzewa z przymusu jakiejś tam ustawy, przez lata się opiekowałem i nie wytnę go dla kaprysu, jak może myślą co niektórzy, tylko wtedy kiedy spełniło ono cel w jakim go posadziłem. Drzewo o obwodzie 50cm to zaledwie nie całe 16cm średnicy to młodzieniec wśród drzew. Aż mi się ciśnie brzydkie słowo na określenie tej ustawy. Tak ma wyglądać prawo własności? Macie za głupców właścicieli nieruchomości? Może jeszcze wymyślicie aby mieć zezwolenie na żniwa czy sianokosy bo to też rośliny uzupełniające tlen w atmosferze. Jakie jeszcze durnoty jesteście w stanie wymyślić.  rozwiń
 • ..., 2017-01-01 21:50:18

  Do sołtysspiczki: nazwisko i adres delikwenta - niech odpowiednie służby zbadają sprawę: Departament.Lesnictwa@mos.gov.pl
 • sołtysspiczki, 2017-01-01 20:26:55

  Do Znaj proporcjum...: ja mam wspaniały las a dla idiotów zadne zakazy nie skutkują Po sąsiedzku wycieto 100 świerków bez żadnych zezwoleń tak jak piszesz -o wycince wie leśniczy nadzorujący nasze lasy i co zrobiono temu panu miastowemu który kupił las dla zysku -ano nic nawet nie kazano posprząta...ć gałęzi w których romnaża sie kornik na szkodników leśnych którzy niszczą las niema rady,Nasi mieszkańcy dbają o las i to prawie w stu% bo ten las przechodzi jako dziedzictwo i szanuje się aby przekazać nastepcy  rozwiń