PARTNER PORTALU
 • BGK

Usuwanie drzew, recykling pojazdów, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w 2016 r. Nowe zadania marszałków województw

 • AW    15 stycznia 2016 - 18:05
Usuwanie drzew, recykling pojazdów, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w 2016 r. Nowe zadania marszałków województw
Do nowych obowiązków urzędów należeć będzie także przyjmowanie i weryfikowanie sprawozdań składanych przez przedsiębiorców prowadzących stację demontażu pojazdów (fot.fotolia)

· Wydawanie zezwoleń na usuwanie drzew lub krzewów z nieruchomości należących do miast na prawach powiatów - wśród nowych zadań marszałków.
· Marszałkowie zostali też zobowiązani do pobieranie opłat z tytułu recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
· Swoją działalność rozpoczęły Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego.
Na początku 2016 r. marszałkowie województw otrzymali kilka nowych zadań.

Usuwanie drzew i krzewów

Jak przypomina Mazowiecki Urząd Marszałkowski, w sierpniu ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące ochrony oraz usuwania drzew i krzewów.

Proponowane zmiany dotyczą obniżenia wysokości opłat za usunięcie drzew lub krzewów, jak i kar administracyjnych z tym związanych. Kary zostały zróżnicowane w zależności od okoliczności sprawy. Uregulowano także kwestie usuwania drzew w stanie wyższej konieczności oraz poprawy efektywności wykonywanych nasadzeń zastępczych.

- Od 1 stycznia 2016 r. zmienił się organ właściwy do wydawania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów z nieruchomości stanowiących własność miast na prawach powiatu – informuje Marta Milewska, rzeczniczka prasowa MUM. - Teraz tego typu decyzje wydaje marszałek województwa. W innych przypadkach decyzję wydają starostowie. Miasta na prawach powiatu wymagały niezależnego organu, bo decyzję we własnej sprawie wydawałby wówczas prezydent takiego samorządu. Do tej pory w powiatach zadaniami tymi zajmowało się kilkadziesiąt osób – dodaje.

Recykling pojazdów

Od 1 stycznia br. zmieniły się przepisy dotyczące recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nowelizacja ustawy wprowadziła wiele istotnych zmian, m.in. nową definicję wprowadzającego pojazd czy obowiązek zapewnienia sieci zbierania pojazdów. Zniesiona została także tzw. opłata recyklingowa.

Wprowadzono natomiast nową opłatę za nieosiągnięcie poziomów odzysku i recyklingu pojazdów dla przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu. Do tej pory przedsiębiorcy, którzy uzyskali wymagane poziomy odzysku i recyklingu, otrzymywali tzw. dopłaty. Z początkiem tego roku dopłaty te zostały zniesione – zastąpiły je opłaty, które przedsiębiorcy po zakończeniu danego roku kalendarzowego mają sami sobie naliczać.

Zgodnie z ustawą pierwsze opłaty za 2016 r. przedsiębiorcy będą musieli wnieść do 15 marca 2017 r. Ich przyjmowaniem i dalszym przekazywaniem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zajmą się urzędy marszałkowskie.

- Do nowych obowiązków urzędów należeć będzie także przyjmowanie i weryfikowanie sprawozdań składanych przez przedsiębiorców prowadzących stację demontażu pojazdów, a także wydawanie decyzji określającej wysokość opłaty w przypadku, gdy nie została ona wniesiona przez przedsiębiorcę lub była niższa od należnej – kontynuuje Milewska.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego

Na przełomie roku zostały powołane działająca przy marszałkach Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Ich zadaniem jest rozpatrywanie spraw społecznych lub gospodarczych wywołujących konflikty między pracodawcami i pracownikami, opiniowanie przedłożonych przez marszałka województwa projektów strategii rozwoju regionu i programów oraz sprawozdań z ich realizacji. Rada opiniuje także sprawy objęte zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu danego województwa.

Działalność Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, zleconym marszałkowi województwa i finansowanym w ramach dotacji celowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.