PARTNER PORTALU
  • BGK

Usytuowanie miejsc sprzedaży alkoholu. Radni Przedborza przyjęli kolejną uchwałę

  • MIW    14 września 2017 - 17:00
Usytuowanie miejsc sprzedaży alkoholu. Radni Przedborza przyjęli kolejną uchwałę
Radni Przedborza zwiększyli dystans, jaki musi dzielić punkty sprzedaży i podawania napojów alkoholowych od obiektów chronionych. (fot. pixabay.com)

Radni Przedborza po raz drugi w tym roku przyjęli uchwałę w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta i gminy. Znacząco – w porównaniu do tego, co zaproponowali za pierwszym razem – zwiększyli w niej dystans, jaki musi dzielić punkty sprzedaży i podawania napojów alkoholowych od szkół, przedszkoli, podmiotów leczniczych oraz innych obiektów chronionych. Tym razem w uchwale jest mowa o 50 i 100 metrach minimalnej odległości.
Historia tego, jak rada miejska w Przedborzu przyjmowała kolejne uchwały w sprawie usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta i gminy doczekała się publikacji w naszym serwisie w lipcu tego roku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny dwa razy już zakwestionował bowiem przyjmowane przez radnych uchwały w tej sprawie – za pierwszym razem w listopadzie ub. roku, gdy przedmiotem orzeczenia była uchwała z 17 marca 2010 (minimalną odległość między miejscami sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz miejscami chronionymi określała ona na minimum 10 metrów), za drugim razem natomiast w lipcu właśnie, kiedy WSA unieważnił uchwałę radnych ze stycznia, w której dystans ten został podniesiony do… 20 metrów. Sąd w swym orzeczeniu podzielił argumentację wojewody łódzkiego, który zarzucił, że uchwała narusza zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a także art. 7 Konstytucji RP. Przedstawiając swoje zarzuty wojewoda stanął na stanowisku, że swoboda gminy w zakresie tworzenia norm prawnych ustalających zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych jest ograniczona przez obowiązek realizowania celów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Przyjęta podczas sierpniowej rady miasta uchwała różnicuje dystans, jaki musi dzielić obiekty chronione od punktów sprzedaży i podawania alkoholu. Tam, gdzie alkohol przeznaczony jest do spożycia poza miejscem sprzedaży minimalny dystans został określony na 50 metrów. Tam zaś, gdzie sprzedawany alkohol przeznaczony jest do spożycia w miejscu sprzedaży minimalna odległość została określona na 100 metrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.