UTK odmówił zatwierdzenia cennika PKP PLK na rozkład jazdy pociągów 2017/2018

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego odmówił spółce PKP Polskie Linie Kolejowe zatwierdzenia projektu cennika w części dotyczącej sposobu ustalania stawki jednostkowej opłaty podstawowej i manewrowej na rozkład jazdy pociągów 2017/2018 - poinformował UTK w piątkowym komunikacie.
UTK odmówił zatwierdzenia cennika PKP PLK na rozkład jazdy pociągów 2017/2018
UTK wyjaśnia, że w przypadku odmowy zatwierdzenia cennika zarządca może podjąć decyzję o stosowaniu ostatnio obowiązującego cennika (fot. pixabay)

Chodzi o opłaty uiszczane przez przewoźników kolejowych na rzecz Polskich Linii Kolejowych, które są administratorem krajowej sieci kolejowej.

"Metodologia przedstawiona przez zarządcę infrastruktury nie spełnia przesłanek określonych w ustawie o transporcie kolejowym oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie udostępniania infrastruktury kolejowej" - napisano w komunikacie.

"Oznacza to, że projekt nie może zostać zatwierdzony przez Prezesa UTK" - dodano.

Według UTK główne nieprawidłowości to przyjęcie kosztów niestanowiących kosztów bezpośrednich wynikających z rzeczywistego zużycia infrastruktury kolejowej jako rezultatu przejazdu pociągu lub manewrów. Ponadto przyjęty dobór współczynników korygujących średnią stawkę dostępu nie odzwierciedla rzeczywistego stopnia zużycia infrastruktury oraz kosztów utrzymania i remontów infrastruktury kolejowej.

UTK wyjaśnia, że w przypadku odmowy zatwierdzenia cennika zarządca może podjąć decyzję o stosowaniu ostatnio obowiązującego cennika lub opracować nowy projekt cennika i ponownie przedstawić go do zatwierdzenia.

PKP PLK poinformowały, że spółka przeanalizuje wskazane przez UTK zagadnienia.

"Dziś otrzymaliśmy decyzje Prezesa UTK w sprawie projektu cennika. Zapoznajemy się z dokumentem. Szczegółowo analizowane będą zagadnienia, wskazane jako niezgodności z obowiązującymi przepisami prawa" - napisano w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Może ktoś wreszcie zajmie się bezpieczeństwem na kolei ustawa dla straży ochrony kolei jest blokowania przez SB Panie Błaszczak do dzieła

oli, 2017-07-11 17:23:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU