PARTNER PORTALU
  • BGK

UTK odmówił zatwierdzenia cennika PKP PLK na rozkład jazdy pociągów 2017/2018

  • pt/pap    7 lipca 2017 - 15:23
UTK odmówił zatwierdzenia cennika PKP PLK na rozkład jazdy pociągów 2017/2018
UTK wyjaśnia, że w przypadku odmowy zatwierdzenia cennika zarządca może podjąć decyzję o stosowaniu ostatnio obowiązującego cennika (fot. pixabay)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego odmówił spółce PKP Polskie Linie Kolejowe zatwierdzenia projektu cennika w części dotyczącej sposobu ustalania stawki jednostkowej opłaty podstawowej i manewrowej na rozkład jazdy pociągów 2017/2018 - poinformował UTK w piątkowym komunikacie.
Chodzi o opłaty uiszczane przez przewoźników kolejowych na rzecz Polskich Linii Kolejowych, które są administratorem krajowej sieci kolejowej.

"Metodologia przedstawiona przez zarządcę infrastruktury nie spełnia przesłanek określonych w ustawie o transporcie kolejowym oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie udostępniania infrastruktury kolejowej" - napisano w komunikacie.

"Oznacza to, że projekt nie może zostać zatwierdzony przez Prezesa UTK" - dodano.

Według UTK główne nieprawidłowości to przyjęcie kosztów niestanowiących kosztów bezpośrednich wynikających z rzeczywistego zużycia infrastruktury kolejowej jako rezultatu przejazdu pociągu lub manewrów. Ponadto przyjęty dobór współczynników korygujących średnią stawkę dostępu nie odzwierciedla rzeczywistego stopnia zużycia infrastruktury oraz kosztów utrzymania i remontów infrastruktury kolejowej.

UTK wyjaśnia, że w przypadku odmowy zatwierdzenia cennika zarządca może podjąć decyzję o stosowaniu ostatnio obowiązującego cennika lub opracować nowy projekt cennika i ponownie przedstawić go do zatwierdzenia.

PKP PLK poinformowały, że spółka przeanalizuje wskazane przez UTK zagadnienia.

"Dziś otrzymaliśmy decyzje Prezesa UTK w sprawie projektu cennika. Zapoznajemy się z dokumentem. Szczegółowo analizowane będą zagadnienia, wskazane jako niezgodności z obowiązującymi przepisami prawa" - napisano w komunikacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • oli, 2017-07-11 17:23:23

    Może ktoś wreszcie zajmie się bezpieczeństwem na kolei ustawa dla straży ochrony kolei jest blokowania przez SB Panie Błaszczak do dzieła