PARTNER PORTALU
  • BGK

Utworzyli Świętokrzyski Fundusz Poręczeniowy

  • RAF    29 kwietnia 2010 - 10:36
Utworzyli Świętokrzyski Fundusz Poręczeniowy

Bank Gospodarstwa Krajowego i marszałek województwa świętokrzyskiego zdecydowali o utworzeniu funduszu poręczeniowego dla małych i średnich firm w regionie. Marszałek dał symboliczną złotówkę więcej niż bank.
Świętokrzyski Fundusz Poręczeniowy będzie udzielał poręczeń mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom w zabezpieczeniu spłaty zaciąganych przez nich kredytów gospodarczych w bankach komercyjnych. Fundusz będzie poręczał do 70 proc. zaciąganych kredytów. Fundusz o charakterze regionalnym będzie działał na obszarze województwa świętokrzyskiego.

Kapitał zakładowy Funduszu na koniec 2010 r. wyniesie 9,999 mln zł. Marszałek województwa świętokrzyskiego przeznaczy na ten cel 5 mln zł, natomiast BGK 4,999 mln zł (dokładnie o złotówkę mniej). W celu zwiększenia kapitału fundusz będzie występował o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Planowana wartość udzielonych przez świętokrzyski fundusz poręczeń ma wynieść w 2010 r. ponad 6 mln zł, w 2011 r. – 26 mln zł, a w 2012 r.- ponad 48 mln zł. Wartość bezpiecznej akcji kredytowej, rozumiana jako iloraz wartości udzielanych poręczeń w danym roku i maksymalnej wartości poręczenia przez fundusz zobowiązań - 70 proc., w 2010 r. ma wynieść ponad 8,5 mln zł., w 2011 r.-  ponad 38 mln zł,  a w 2012 r. blisko 70 mln zł.

Udzielane poręczenia będą dotyczyć głównie kredytów obrotowych przeznaczonych na finansowanie bieżącej działalności, a także kredytów inwestycyjnych, w szczególności na zakup maszyn i urządzeń, wyposażenia, środków transportu, remont lub zakup nieruchomości itp. Fundusz będzie udzielał poręczeń bankowych kredytów gospodarczych w oparciu o ścisłą współpracę z bankami na bazie zawartych umów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.