PARTNER PORTALU
  • BGK

Uwaga na GPW: zmiana zasad działania Catalyst

  • AT    9 lipca 2014 - 09:45
Uwaga na GPW: zmiana zasad działania Catalyst

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zatwierdził zmiany w regulacjach obowiązujących na rynku Catalyst i NewConnect.
Główną ideą przyświecającą reformie jest zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów na rynku instrumentów dłużnych poprzez uporządkowanie obowiązujących regulacji dla alternatywnego systemu obrotu i usprawnienie procesu wprowadzania obligacji na Catalyst. Większość z nich będzie obowiązywać od 1 września 2014 r.

Jedną ze zmian jest nałożenie na emitentów obowiązku zawarcia umowy z Autoryzowanym Doradcą na sporządzenie dokumentu informacyjnego, co ma się przyczynić do wzrostu jakości dokumentu i usprawnienia procesu prowadzenia instrumentów do obrotu.

GPW nałoży także obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy, a w przypadku pewnego typu spółek celowych - zamieszczenia w dokumencie informacyjnym skonsolidowanego sprawozdania podmiotu dominującego.

Ważną zmianą będzie także wprowadzenie obowiązku sporządzenia dokumentu informacyjnego niezależnie od faktu oferowania obligacji na podstawie memorandum informacyjnego. Dzięki tej zmianie rozszerzeniu ulegnie zakres informacji podawanych przez emitenta, a to z kolei zwiększy bezpieczeństwo inwestorów. Obowiązek ten ułatwi dostęp do rzetelnej informacji o stanie spółki i tym samym zmniejszy ryzyko inwestycji.

W celu zwiększenia transparentności emitentów obligacji GPW zdecydowała także o wydłużeniu czasu objęcia obowiązkami informacyjnym emitentów obligacji do dnia ich wcześniejszego wykupu (jeżeli takowy nastąpi) lub dnia wykupu przewidywanego warunkami emisji.

Jakie są szczegółowe nowe regulacje dotyczące rynku, gdzie emitowane są samorządowe obligacje? Czytaj całą uchwałę tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.