PARTNER PORTALU
  • BGK

Uwaga planiści - ochrona ptaków po nowemu

  • TM    9 lutego 2011 - 09:06

19 lutego wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków.
12 stycznia 2011 r. minister ochrony środowiska wydał rozporządzenie w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków (Dz. U. Nr 25, poz. 133). Rozporządzenie to określa szczegółowo nazwę, położenie administracyjne, obszar specjalnej ochrony ptaków i mapę obszaru oraz cel i przedmiot ochrony.

Zgodnie z rozporządzeniem, celami wyznaczenia obszarów specjalnej ochrony ptaków są: ochrona populacji dziko występujących gatunków ptaków, utrzymania i zagospodarowanie ich naturalnych siedlisk zgodnie z wymogami ekologicznymi, przywracanie zniszczonych i tworzenie nowych biotopów (nieożywionych elementów siedlisk, na których bytują m.in. chronione ptaki). Lista gatunków chronionych ptaków stanowi załącznik do rozporządzenia, podobnie jak mapy obszarów objętych ochroną.

Obszary specjalnej ochrony ptaków zaliczają się do sieci obszarów Natura 2000, zgodnie z art. 25 ustawy o ochronie przyrody. Tym samym wpływają w istotny sposób na funkcjonowanie jednostek samorządu, w których są usytuowane i muszą być brane pod uwagę w szczególności przy działaniach związanych z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz wydawaniem decyzji o pozwoleniu na budowę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.