PARTNER PORTALU
  • BGK

Uwagi do ustawy o udziale mieszkańców w działaniach samorządu

  • GK    29 listopada 2011 - 13:21
Uwagi do ustawy o udziale mieszkańców w działaniach samorządu

Samorządy zakwestionowały przepis dotyczący referendum, które ma być wiążące bez względu na frekwencję.
Prezydencki projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw wzbudził dyskusję wśród przedstawicieli miast zasiadających w Zarządzie Związku Miast Polskich.

Czytaj też: Zwiększyć udział mieszkańców w samorządzie


Według Związku Miast Polskich nie zawiera już tak dużej liczby kontrowersyjnych zapisów co w poprzednich wersjach roboczych, nadal są poważne wątpliwości dotyczące pierwszej części tej regulacji na temat wzmocnienia udziału mieszkańców w działaniach samorządów.

Czytaj też: Będą konsultacje prezydenta w sprawie projektu zmian w samorządach

W trakcie posiedzenia zarządu ZMP w Cieszynie projekt uzyskał wstępne poparcie kierunkowe, ale zaproponowano wprowadzenie pewnych zmian (m.in. wykreślenie zapytania obywatelskiego, które w istniejących dziś warunkach prawnych może być realizowane w różny sposób: poprzez wystąpienia na sesji, dopuszczone w statutach JST, interpelacje radnych, pytania do organów, urzędów i jednostek samorządowych, dostęp do informacji publicznej itp.), które nie zostały uwzględnione.

Pojawiły się obawy, że wprowadzenie tej regulacji może wywołać konflikty społeczne, spowodować paraliż pracy samorządu, wydłużenie terminu realizacji zadań publicznych, problemy z bieżącym funkcjonowaniem samorządu; dołożenie nowych zadań i obowiązków dla JST, konsekwencje finansowe czy rozmycie odpowiedzialności.

Wyrażano z jednej strony opinie, że propozycja legislacyjna spowoduje poważne zmiany w ustroju samorządów, z drugiej, że jest to jedynie drobna ewolucja, wynikająca z dotychczasowych zaniechań popełnionych przez władze lokalne. Zgłaszano propozycje, aby samorząd mógł niektóre zapisy wprowadzać fakultatywnie.

Zakwestionowano przepis dotyczący referendum, które ma być wiążące bez względu na frekwencję. Członkowie zarządu uznali, że nie warto odrzucać tej propozycji regulacji w całości, gdyż zawiera dobre zapisy, o których wprowadzenie związek zabiegał od dawna, dotyczące np. zespołu współpracy terytorialnej (forma dla związku metropolitalnego) czy nowej formuły absolutorium.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • omeg, 2011-11-30 10:24:27

    Wprowadzenie w zycie przepisu o waznosci referendum, bez wzgledu na wysokosc frekwencji, bedzie krokiem w strone spoleczenstwa obywatelskiego, krokiem podwazajacym zabetonowany juz w samorzadach system partiokratyczny. Do Ap: wylecz sie.
  • Ap, 2011-11-29 20:13:54

    Co za chory umysl wymyslil referebdum ważne bez wzgledu na frekfencje?