Uzdrowiska do prywatyzacji

Rząd chce prywatyzować polskie uzdrowiska, bo nie mają one pieniędzy na inwestycje - poinformował w środę w Sejmie wiceminister skarbu Tomasz Lenkiewicz. Sprzeciwia się temu PiS, nazywając to "grabieżą dobra narodowego".
Uzdrowiska do prywatyzacji

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać uzdrowiska w Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Busku-Zdroju, Rymanowie i Świnoujściu. W środę odbyło się w tej sprawie posiedzenie połączonych komisji skarbu i zdrowia, w którym Lenkiewicz wziął udział.

Czytaj też: PiS mówi "nie" prywatyzacji nie tylko uzdrowisk

Posłowie dyskutowali nad projektem zmiany rozporządzenia dotyczącego wykazu tych uzdrowisk, które nie mają podlegać prywatyzacji.

"Zdaniem Ministerstwa Skarbu Państwa nie ma żadnych przesłanek, aby spółki uzdrowiskowe, niebędące strategicznymi dla bezpieczeństwa państwa, (...) były na liście spółek nieprywatyzowanych" - zaznaczył wiceminister.

Czytaj też: Uzdrowiska pójdą pod młotek

Dodał jednak, że podstawowym argumentem, dla którego mają one być prywatyzowane, są ich potrzeby rozwojowe, inwestycyjne i ich stan finansów. Dodał, że prywatne spółki uzdrowiskowe rozwijają się dynamicznie i są silną konkurencją dla państwowych.

Lenkiewicz zaznaczył, że uzdrowiska na inwestycje na lata 2012-213 (m.in. remonty) potrzebują: Busko-Zdrój ponad 13 mln zł, Lądek-Zdrój ponad 33 mln zł, Ciechocinek ponad 5 mln zł, Świnoujście 8,9 mln zł, Kołobrzeg 11,4 mln zł, a Rymanów 32,8 mln zł.

"Nie ma możliwości, by wygenerować takie zyski, aby te inwestycje zrealizować z bieżącej działalności, nie zaciągając zobowiązań" - zaznaczył.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc również uważa, że uzdrowiska potrzebują istotnych nakładów inwestycyjnych, które nie mogą być sfinansowane bezpośrednio ze środków Skarbu Państwa.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

NFZ będzie finansował tanie wczasy dla wybranych, bo na solidne leczenie w prywatnym uzdrowisku to nie ma co liczyć!

Wolna 50+, 2012-07-28 07:06:59 odpowiedz

Jeśli ktoś jest przeciw prywatyzacji uzdrowisk to zapraszam do Szczawnicy, tam na szczęście nie musiano prywatyzować, a odzyskali je byli właściciele. Teraz ponownie to miasto można nazwać uzdrowiskiem, takich inwestycji to miejsce nie widziało od kilkudziesięciu lat, a do tego nie ma bezmyślnego bu...dowania, tylko rewitalizacja obiektów istniejących, wybudowanych przez przodków. Obiekty zniszczone doszczętnie są odtwarzane też w takiej formie jak były. REWELACJA!!!!!!!!!! rozwiń

MaciejG13, 2012-07-26 14:39:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU