PARTNER PORTALU
  • BGK

Uzdrowisko w Konstancinie sprzedane

  • www.Konstancin24.eu    12 grudnia 2011 - 13:47
Uzdrowisko w Konstancinie sprzedane

Została podpisana ostateczna umowa sprzedaży spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój.
Nowy właściciel, którym został fundusz Uzdrowiska Polskie, zapłaci Skarbowi Państwa 75 mln złotych. W ciągu najbliższych lat zobowiązał się również zainwestować w spółkę 15 mln złotych.

Czytaj też: Konstancin będzie pięknym uzdrowiskiem

Pod koniec zeszłego tygodnia, prywatyzacja jedynego uzdrowiska na Mazowszu stała się faktem. Nowy właściciel zgodził się zapłacić za spółkę wraz ze wszystkimi nieruchomościami 75 mln złotych – pakiet 95,25 proc. udziałów za cenę 4.484,04 zł za jeden udział. Pozostałe udziały, należące do Skarbu Państwa zostaną udostępnione uprawnionym pracownikom spółki.

Nowym właścicielem konstancińskiego uzdrowiska zostały Uzdrowiska Polskie Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych. Specjalny fundusz powołały Nałęczowskie Towarzystwo Inwestycyjne SA (kierujące uzdrowiskiem w Nałęczowie) oraz Bank Polskiej Spółdzielczości, który sfinansuje zakup.

Umowa nakłada na nowego właściciela 10-letni obowiązek świadczenia usług leczniczo-rehabilitacyjnych. W wyniku negocjacji przyjęto również pakiety socjalny i inwestycyjny. Nowy właściciel uzdrowiska zgodził się zagwarantować personelowi uzdrowiska (ponad 130 osób) 4-letni okres ochronny. Zapisy umowy narzucają funduszowi również obowiązek nakładów inwestycyjnych w wysokości 15 mln złotych.

Biorąc pod uwagę potrzeby uzdrowiska, jego przestarzałą i zaniedbaną bazę nie jest to zbyt wiele. Podczas spotkania z mieszkańcami, które odbyło się jeszcze przed podpisaniem umowy, przedstawiciele nowego właściciela przekonywali, że planują inwestycje z wielkim rozmachem.

Wizerunek konstancińskiego uzdrowiska z pewnością poprawiłyby zapowiadane remonty wszystkich placówek. Jednak, by uzdrowisko rzeczywiście „odżyło”, przyciągało setki kuracjuszy i znów było wizytówką miasta na miarę swojej legendy, potrzebna jest duża inwestycja. Co prawda podczas spotkania z mieszkańcami przedstawiciele NTI SA potwierdzili, że są zainteresowani budową Konstancińskiego Centrum Hydroterapii i Fitness, które od wielu lat planuje się w miejscu obecnego sanatorium „Przy Źródle”.

Jednak takie przedsięwzięcie pochłonie z pewnością więcej pieniędzy niż 15 mln złotych. Mieszkańcom pozostaje więc mieć nadzieję, że bank będzie skłonny „wpompować” w Konstancin dużo więcej niż przewiduje umowa.

Fundusz Uzdrowiska Polskie w tym samym czasie kupił także uzdrowisko w Kamieniu Pomorskim (prawie 9,3 mln złotych) oraz uzdrowisko w Iwoniczu (prawie 15,3 mln złotych) więc na „zakupy” wydał prawie 100 mln złotych. Fundusz będzie zarządzał także uzdrowiskiem w Nałęczowie, którego przedstawiciele są inicjatorami stworzenia silnej grupy, świadczącej usługi sanatoryjne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.