PARTNER PORTALU
  • BGK

Użytkowanie wieczyste żyłą złota dla gmin

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 lutego 2013 - 07:54
Użytkowanie wieczyste żyłą złota dla gmin

Gminy latami odwlekają rozpatrzenie wniosków o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Jest im to na rękę, bo podnoszenie opłat za użytkowanie idzie im sprawniej.
W Warszawie procedury trwają 1-2 miesiące, a w razie komplikacji - kilka lat - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

W Łodzi średni czas rozpatrzenia jednej sprawy wynosi około pół roku. W Lublinie od trzech miesięcy do roku. Podobnie jest Katowicach, Krakowie i w Gdańsku.

Czytaj też:  Samorządy zarabiają na podwyżkach za użytkowanie wieczyste

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania - podaje „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • slawko, 2013-02-28 07:57:55

    Użytkowanie wieczyste - bardzo korzystna dla gmin instytucja, pozostaje tylko pytanie, co też uzasadnia ustawowe "wywałaszczenie" gmin z ich prawa własności, które po ostatniej noweli ustawy jest w praktyce nieograniczone? Ta instytucja to znakomite narzędzie, nie tylko zapewnienia sobie p...rzez gminę stałych dochodów (do czego ma prawo na podstawie umów z wieczystymi użytkownikami), ale także kształtowania zabudowy. A co do skokowej podwyżki, to trzeba pamietać, że jeżeli jest skokowa to znaczy, że uzytkownik wieczysty przez kilka lat płacił mniej, niż obiektywnie winien płacić, albowiem opłatę wnosił od zaniżonej wartości nieruchomości, więc na tym zyskał. Nie ma co płakać, tylko się cieszyć, że gmina nie robiła aktualizacji.  rozwiń