PARTNER PORTALU
  • BGK

VAT czai się wokół dotacji unijnych

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    22 sierpnia 2012 - 06:46
VAT czai się wokół dotacji unijnych

Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że od 2013 r. podatek VAT będzie naliczany od dotacji otrzymywanych z Unii Europejskiej, alarmuje krakowski poseł Łukasz Gibała (Ruch Palikota).
Domaga się on od resortu finansów jednoznacznej deklaracji, że nowe propozycje dotyczące nakładania podatku od towarów i usług nie spowodują opodatkowania pomocy z funduszy unijnych.

Czytaj też: VAT-owana pomoc unijna

Resort nie odpowiedział na pytania gazety w tej sprawie. Odpowiedź dla posła będzie przygotowywana, bo interpelację dotyczącą VAT i unijnych dotacji Gibała przekazał MF dopiero w tym tygodniu. Stanowisko ministra finansów – twierdzi „Dziennik Polski” – można jednak znaleźć w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Nie pozostawia ono żadnych złudzeń -wprowadzane przepisy będą miały znaczenie „w przypadku projektów realizowanych ze środków pochodzących z programów pomocowych UE”. Dziennik podaje, że do tej pory w Polsce podpisano 73 415 umów o dofinansowaniu z funduszy unijnych na łączną kwotę 213,7 mld zł. To 77 proc. puli przyznanej Polsce przez Unię Europejską na lata 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.