VAT czai się wokół dotacji unijnych

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski
  • 22-08-2012
  • drukuj
Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że od 2013 r. podatek VAT będzie naliczany od dotacji otrzymywanych z Unii Europejskiej, alarmuje krakowski poseł Łukasz Gibała (Ruch Palikota).
VAT czai się wokół dotacji unijnych

Domaga się on od resortu finansów jednoznacznej deklaracji, że nowe propozycje dotyczące nakładania podatku od towarów i usług nie spowodują opodatkowania pomocy z funduszy unijnych.

Czytaj też: VAT-owana pomoc unijna

Resort nie odpowiedział na pytania gazety w tej sprawie. Odpowiedź dla posła będzie przygotowywana, bo interpelację dotyczącą VAT i unijnych dotacji Gibała przekazał MF dopiero w tym tygodniu. Stanowisko ministra finansów – twierdzi „Dziennik Polski” – można jednak znaleźć w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Nie pozostawia ono żadnych złudzeń -wprowadzane przepisy będą miały znaczenie „w przypadku projektów realizowanych ze środków pochodzących z programów pomocowych UE”. Dziennik podaje, że do tej pory w Polsce podpisano 73 415 umów o dofinansowaniu z funduszy unijnych na łączną kwotę 213,7 mld zł. To 77 proc. puli przyznanej Polsce przez Unię Europejską na lata 2007-2013.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU