PARTNER PORTALU
  • BGK

VAT: Inwestycje drogowe samorządów pod lupą skarbówki

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    5 października 2016 - 06:19
VAT: Inwestycje drogowe samorządów pod lupą skarbówki
Wzmożone kontrole odbyły się już m.in. w województwach świętokrzyskim, mazowieckim i lubuskim (fot.fotolia)

• Urzędy skarbowe zaczęły wyjątkowo intensywnie sprawdzać czy lokalne władze odprowadziły VAT związany z inwestycjami drogowymi.
• Resort finansów twierdzi, że to rutynowe działania. Samorządy są jednak zdziwione tą nadgorliwością.
"Zdaniem gmin działania skarbówki to przejaw dążenia rządu do zwiększania wpływów budżetowych" - czytamy "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Do niedawna samorządy, zwłaszcza w miastach na prawach powiatu, nie chciały płacić VAT od odszkodowań, wskazując na niejasne przepisy - wyjaśnia dziennik.

"Po stronie fiskusa stają jednak sądy" - czytamy w artykule. "To gra o dużą stawkę, bo ewentualne zaległe podatki są dość wysokie. Koszt obecnie realizowanych inwestycji drogowych to 51 mld zł. Szacuje się, że 10-15 proc. to wydatki na wykup gruntów (należących do różnych podmiotów, w tym - samorządów). Od tego poziomu, czyli od ponad 5 mld zł, liczony jest ewentualny niezapłacony VAT".

Wzmożone kontrole odbyły się już m.in. w województwach świętokrzyskim, mazowieckim i lubuskim - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Czytaj też: Centralizacja VAT możliwa w krótkim czasie, udowodnił to Poznań

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • nikt, 2016-10-05 14:23:38

    zastanawia mnie czy aby to nie kolejny "myk" ze strony doradców podatkowych, pokazać kolejny temat VAT w samorządach aby później "pomóc" go rozwiązać