PARTNER PORTALU
  • BGK

VAT-owana pomoc unijna

  • newseria.pl    9 sierpnia 2012 - 10:43
VAT-owana pomoc unijna

Mniej pieniędzy w kieszeni podatników, więcej w państwowej kasie. Wszystko za sprawą zmian w ustawie o podatku VAT.
Znowelizowane przepisy o podstawie opodatkowania z pozoru powinny zmienić niewiele. Problem w tym, że Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć zakres opodatkowania na wszystkie dotacje, subwencje i pomoc unijną – ostrzegają eksperci podatkowi firmy KPMG. Nowelizacja ustawy o podatku VAT ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Z pozoru zmienia niewiele.

Czytaj też: Opodatkują dotacje unijne?

– Jest to niewielka zmiana brzmienia regulacji, które w ten sposób zostaną w sposób pełniejszy dostosowane do przepisów dyrektywy unijnej. Z samego projektu nie wynika jednak, aby mogła ona stanowić podstawę do zmiany obecnie obowiązujących zasad w zakresie ustalania podstawy opodatkowania w związku z otrzymaniem dopłat, subwencji czy dotacji, również tych o charakterze ogólnym – mówi Andrzej Bernatek, partner w dziale podatków firmy doradczej KPMG.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, chodzi o zastąpienie jednego z obowiązujących przepisów o sposobie ustalania podstawy opodatkowania tak, by ściśle odwzorowywał art. 73 unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej oraz by zmniejszyć wątpliwości podatników w zakresie określania podstawy opodatkowania.

Jednak eksperci wątpliwości mają.

– Niepokoi nas stanowisko ministra finansów wyrażone w uzasadnieniu do tego projektu. Wydaje się, że Ministerstwo Finansów w ten sposób chciałoby istotnie rozszerzyć zakres opodatkowania – tłumaczy Andrzej Bernatek.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Radek, 2012-08-09 17:44:59

    Polityka to zawsze będzie najbardziej dochodowy interes a że lud się daje to nie ma co się dziwić że wymyślają co chwile nowe haracze.