PARTNER PORTALU
  • BGK

Vattenfall postuluje zmiany

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    27 października 2010 - 14:46

Zdaniem firmy Vattenfall do procesu tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego powinny być zaproszone wszystkie jednostki odpowiedzialne za późniejsze funkcjonowanie danego obszaru.
- W chwili obecnej, kiedy powstają nowe obszary mieszkalne, mamy do czynienia z tradycyjnym modelem planowania. Powstaje dokument, który jest przekazywany do zaopiniowania poszczególnym podmiotom zobowiązanym do dostarczania mediów, energii itp. Podmioty te przedstawiają swoje opinie, tak tworzy się koncepcja - wyjaśniał Andrzej Rubczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Analiz Vattenfall Heat Poland podczas VII Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw.

Wadą tej metody jest jednak to, że wszyscy uczestnicy procesu tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego patrzą jedynie na swój wycinek, na to, za co są odpowiedzialni.

- Nie ma kompleksowego widzenia. Dlatego sugerowanym jest aby, tworząc koncepcję nowych obszarów miejskich, od samego początku jej tworzenia zaprosić wszystkich uczestników i wszystkie podmioty, które są odpowiedzialne za późniejsze dobre funkcjonowanie obszaru - tłumaczył dalej Rubczyński.

Dzięki zmianie modelu planowania można uzyskać o wiele lepsze efekty ekonomiczne, ekologiczne czy też energetyczne.

- Odpady przestają być problemem, a są źródłem dodatkowej energii i przychodów. Można o wiele lepiej tworzyć nowe obszary miejskie. Dzięki temu można wpisać się w politykę energetyczno-klimatyczną Unii i przynosić korzyści mieszkańcom - podsumował Andrzej Rubczyński. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.