PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2012 deficyt Małopolski wyniesie 83 mln zł

  • PAP    9 listopada 2011 - 13:17

Ponad 83 mln zł ma wynieść w 2012 roku deficyt budżetu województwa małopolskiego. Dochody prognozowane są na nieco ponad 1,189 mld zł, zaś wydatki na 1,273 mld zł.
– Jest to budżet, który pozwala nam z dużym wysiłkiem, ale realizować bardzo ambitny program inwestycyjny. Po drugie narzuca on olbrzymie rygory jeśli chodzi o wydatki bieżące. Miodu tutaj nie będzie – uważa marszałek Marek Sowa (zabierz głos/oceń marszałka).

Będą kontynuowane prace m.in. przy obwodnicach Dobczyc, Gdowa, Nowego Sącza czy Wojnicza.

– Wprowadzamy też nowe inicjatywy. Mam na myśli na przykład naukę jazdy na nartach i snowboardzie, granty dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku; wprowadzamy bon edukacyjny dla grup zorganizowanych ze szkół – dodaje Sowa.

Przyznał on, że planowany budżet nie jest tym z marzeń.

– Na pewno nie mamy takiego komfortu jak w 2008 r., kiedy to wpływy, szczególnie z podatku od osób prawnych, były bardzo wysokie. Wtedy te dochody na poziomie Małopolski były rzędu 350 mln zł, a teraz planujemy niewiele więcej niż 280. Siłą rzeczy możliwości województwa są mniejsze; one skutkują mocnym ograniczeniem wydatków bieżących. Dla nas sprawą nadrzędną jest zapewnienie rozwoju województwa – podkreśla marszałek.

Pierwsze czytanie budżetu na forum sejmiku odbędzie się 28 listopada; ma być on uchwalony na wyjazdowym posiedzeniu w styczniu 2012 r. Deficyt ma być sfinansowany przychodami pochodzącymi z kredytów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.