PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2014 mniej w gminnej kasie?

  • Przegląd prasy/Gazeta Prawna    24 grudnia 2013 - 07:30
W 2014 mniej w gminnej kasie?

W przyszłym roku ulec mają zmianie zasady płacenia podatku od garażu. Mieszkańcy płaciliby go według stawek podobnych, jakie obowiązują w stosunku do mieszkań i domów.
W 2014 r. samorządy mogą spodziewać się propozycji zmian w podatkach lokalnych – pisze Gazeta Prawna.

W tym roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiło założenia do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego.

W przyszłym roku resort powinien przedstawić projekt. Zmiany obejmą bardzo ważne i wywołujące spory przepisy, dotyczące m.in. definicji budowli, względów technicznych, które powodują, że budynku nie można wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej czy garaży.

Zmiana dotycząca miejsc postojowych interesuje nie tylko gminy i miasta, ale również mieszkańców, którzy muszą płacić podatek od tych nieruchomości według wyższych stawek niż od mieszkań.

Według nowych zasad obywatele płaciliby podatek od garażu według stawek podobnych, jakie obowiązują w stosunku do mieszkań i domów.  Spowodowałoby to znacznie zmniejszenie wpływów do gminnych kas.

W założeniach wspomnianej ustawy znalazły się również przepisy upraszczające rozliczanie gminnych podatków – informuje Gazeta Prawna. Samorządy nie musiałyby np. pobierać daniny, jeśli należność byłaby bardzo mała. Podatnicy musieliby też płacić podatek od nieruchomości jednorazowo, a nie w ratach w przypadku, gdyby jego wysokość nie przekraczała 100 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.