PARTNER PORTALU
 • BGK

W Bielsku-Białej i Częstochowie przeciwko Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

 • bad    24 sierpnia 2017 - 14:32
W Bielsku-Białej i Częstochowie przeciwko Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Autorzy listu podkreślają, że utworzenie metropolii zwiększy dominującą rolę centrum województwa. fot. pixabay

Stowarzyszenie Niezależni.BB z Bielska-Białej i Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy przesłali do Marszałka Województwa Śląskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Śląskiego wspólne stanowisko, w którym zwracają uwagę na niebezpieczeństwa związane z powstaniem metropolii Silesia.
W dokumencie podkreślają, że utworzenie metropolii zwiększy dominującą rolę centrum województwa, tworząc faktycznie „województwo dwóch prędkości”. Sygnatariusze podkreślają, że "już obecnie obserwujemy dominację interesów i problemów konurbacji górnośląskiej nad problemami i interesami nieśląskich części województwa. Obawiamy się, że powstanie metropolii pogłębi ten niekorzystny trend, gdyż tylko centralna część województwa otrzyma nowe instrumenty i środki dla realizacji swoich zadań”.

Niezależni.BB i Mieszkańcy Częstochowy zwracają władzom województwa uwagę, że w zaistniałej sytuacji zwiększoną odpowiedzialność za adaptację całego województwa do nowej struktury ponosi samorząd wojewódzki.

Autorzy stanowiska przedstawiają także propozycje działań, które powinien podjąć samorząd wojewódzki by zapobiec dalszej marginalizacji wojewódzkich peryferii. Znalazły się wśród nich:

* Dekoncentracja instytucji szczebla wojewódzkiego (jak uważają, nie ma żadnego racjonalnego powodu, by wszystkie instytucje regionalne musiały mieć swoją siedzibę w Katowicach i najbliższej okolicy)

* Wzmocnienie w planowaniu strategicznym roli miejskich obszarów funkcjonalnych Bielska-Białej i Częstochowy, by oba miasta mogły realnie wypełniać funkcje regionalne (dwa największe w Polsce miejskie obszary funkcjonalne spoza grona miast wojewódzkich)

* Regionalne wsparcie dla systemów ponadlokalnej komunikacji zbiorowej na terenach poza konurbacją górnośląską

* Regionalne wsparcie dla ośrodków akademickich Bielska-Białej i Częstochowy

* Zmniejszenie dysproporcji w finansowaniu regionalnych instytucji kultury pomiędzy Górnym Śląskiem a nieśląskimi subregionami województwa (jak przypominają, na 19 instytucji wojewódzkich jedynie 2 są z Bielska-Białej i tylko 1 z Częstochowy)

* Zapewnienie wsparcia finansowego dla programów edukacji regionalnej, rozwijanych na Podbeskidziu i w Jurze (dotychczas wspierany jest tylko ogólnowojewódzki program edukacji regionalnej, nie oddający w sposób dostateczny zróżnicowania kulturowego województwa).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (8)

 • heheszki sie nie znajo, 2017-08-27 08:48:35

  Bielsko to Śląsk a Biała to już Małopolska. Musieliby podzielić swoje miasto by było lepiej.
 • ., 2017-08-25 22:43:24

  Do Kolo: Rdzeniem ŚLĄSKA jest WROCŁAW I dolnośląska jego część. Województwo śląskie to historyczne peryferia. Nazwę , województwo Śląskie nadano po pierwszej wojnie kiedy jedynie ten skrawek przypadł Polsce i do tego czasu ten epizod z nazewnictwem ciągnie sie jak smród po gaciach. taką nadano te...j części  rozwiń
 • firaneczka, 2017-08-25 14:52:27

  Najwyższy czas by Bielsko-Biała przeszło do woj. małopolskiego