PARTNER PORTALU
  • BGK

W budżecie obywatelskim Krakowa - najwięcej projektów "zielonych"

  • PAP/JS    17 sierpnia 2017 - 20:44
W budżecie obywatelskim Krakowa - najwięcej projektów "zielonych"
Czwarta edycja krakowskiego budżetu obywatelskiego dysponowała kwotą 10 mln zł na zadania o charakterze ogólnomiejskim i 2 mln 145 tys. zł na przedsięwzięcia realizowane w dzielnicach (Fot. budzet.krakow.pl)

Zarząd Zieleni Miejskiej i Biuro ds. Ochrony Zdrowia – to jednostki miejskie, które w największym stopniu będą odpowiadały za realizację projektów wybranych w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego Krakowa. W sumie do realizacji skierowano 92 zadania.
• Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa, jednostką, która będzie odpowiadać za realizację największej liczby zadań z tej edycji budżetu obywatelskiego, będzie Zarząd Zieleni Miejskiej

• Przypadną mu 24 projekty, w tym sześć z części ogólnomiejskiej. ZZM zrealizuje m.in. zwycięski projekt "Zalew Bagry - zagospodarowanie".

Czwarta edycja krakowskiego budżetu obywatelskiego dysponowała kwotą 10 mln zł na zadania o charakterze ogólnomiejskim i 2 mln 145 tys. zł na przedsięwzięcia realizowane w dzielnicach. Zakwalifikowano do niej 319 propozycji mieszkańców: 111 dotyczących zadań ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych. W głosowaniu krakowianie wybrali 92 projekty, w tym 14 ogólnomiejskich i 78 dzielnicowych. Będą one realizowane w latach 2018 i 2019.

Najwięcej głosów, prawie 14 tys. zyskał projekt "Zalew Bagry - zagospodarowanie", który zakłada rewitalizację wschodniej części zalewu, tak by mógł on służyć krakowianom do celów rekreacyjno-wypoczynkowych przez cały rok. Projekt przewiduje budowę ciągu pieszego od plaży do kładki nad torami kolejowymi, małej architektury, oświetlenia, toalet, przebieralni, a także zorganizowanie bezpiecznego kąpieliska wraz z niezbędną infrastrukturą, miejsc postojowych oraz wybiegu dla psów. Być może w okresie zimowym zostanie tam uruchomione lodowisko. Do realizacji tych planów potrzebne jest 3 mln zł.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa, jednostką, która będzie odpowiadać za realizację największej liczby zadań z tej edycji budżetu obywatelskiego, będzie Zarząd Zieleni Miejskiej - przypadną mu 24 projekty, w tym sześć z części ogólnomiejskiej. ZZM zrealizuje m.in. zwycięski projekt "Zalew Bagry - zagospodarowanie".

Pozostałe "zielone" projekty ogólnomiejskie, które zostaną zrealizowane ze środków budżetu obywatelskiego to: "100 drzew dla każdej dzielnicy!" (2. miejsce na liście), "Zaciągnij się po-TĘŻNIE - SOLANKOWE orzeźwienie dla Krakowa" (4. miejsce), "Zdrowy Kraków - zielenieje!" (8. miejsce), "Park przy ul. Wadowickiej" (9. miejsce) oraz "Strefy Chilloutu - relaks na leżakach" (11. miejsce). Przewidują one nasadzenia ponad dwóch tysięcy drzew, a także krzewów i kwiatów czy zagospodarowanie terenów zielonych na park i strefy wypoczynkowe z leżakami i stoliczkami.

Zarząd Zieleni Miejskiej zrealizuje też 18 projektów dzielnicowych, w tym cztery na Prądniku Białym, po dwa na Prądniku Czerwonym, w Krowodrzy, Dębnikach i na Wzgórzach Krzesławickich.

Biuro ds. Ochrony Zdrowia będzie zaangażowane w realizację 18 projektów. Na liście zadań ogólnomiejskich znalazły się dwa bliźniacze pomysły: "Mali ratownicy" i "Duzi ratownicy". Pierwszy skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i przedszkoli, obejmuje naukę udzielania pierwszej pomocy, także za pomocą defibrylatora zewnętrznego, a drugi ma na celu podniesienie kwalifikacji profesjonalnych ratowników medycznych, pracujących w różnych placówkach na terenie Krakowa. Projekt "Mali ratownicy" zostanie także wdrożony w 16 dzielnicach.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.