PARTNER PORTALU
 • BGK

W Bydgoszczy zdrożeje wywóz śmieci, stanieje woda

 • PAP/JL    30 grudnia 2015 - 09:00
W Bydgoszczy zdrożeje wywóz śmieci, stanieje woda

Od nowego roku w Bydgoszczy wzrosną opłaty za wywóz odpadów komunalnych. Fot. Pixabay.com

Od nowego roku w Bydgoszczy wzrosną opłaty za wywóz odpadów komunalnych segregowanych i niesegregowanych, podwyższony zostanie także podatek od nieruchomości.




W Bydgoszczy stawka opłat za odpady komunalne od osoby zamieszkującej nieruchomość przy prowadzeniu selektywnej zbiórki i odbioru wzrośnie z 10 do 13 zł, a w przypadku, gdy nie odbywa się to w sposób selektywny – z 30 do 39 zł.

Podwyżka opłat związana jest ze wzrostem kosztów, wynikających z zawarcia nowych umów na odbiór śmieci z wyłonionymi w drodze przetargu firmami, a także zagospodarowywania ich w nowo wybudowanym Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Zgodnie z zasadą samofinansowania się systemu gospodarowania odpadami wszystkie koszty i przychody muszą bilansować się.

Wzrosły również stawki podatku od nieruchomości, czyli gruntów oraz budynków.

Stawki podatków od gruntów związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podwyższono z 84 do 89 gr za mkw., a od pozostałych gruntów z 43 do 77 gr za mkw. Stawki podatków do budynków lub ich części podniesiono: w przypadku budynków mieszkalnych z 68 do 75 gr mkw., w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej z 22,11 do 22,86 zł za mkw., w przypadku budynków gospodarczych i garaży z 7,13 do 7,68 zł mkw.

W uzasadnieniu uchwały o podwyżce podatku od nieruchomości wskazano konieczność dostosowania stawek do zmienionych przepisów Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Prognozowane dochody z tego tytułu mają wzrosnąć o ok. 7 mln zł.

Od 2016 r. stanieją opłaty za dostarczoną wodę. Podstawowa stawka z 5,10 zł za m sześc. została obniżona do 4,77 zł za m sześc. Podstawową stawkę opłat za odprowadzane ścieków pozostawiono na dotychczasowym poziomie, tj. 5,08 zł za m sześc.

Obniżka ceny wody związana jest z akceptacją i rozliczeniem przez Komisję Europejską dwóch dużych projektów inwestycyjnych spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, które kompleksowo uporządkowały gospodarkę wodno-ściekową. Decyzje KE pozwoliły na wcześniejszy wykup przez firmę obligacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (3)

 • Kalkowski, 2016-01-07 14:55:27

  Sprawa wywozu śmieci faktycznie "śmierdzi". Za to duży plus dla MWiK za zmniejszenie opłat.
 • starszy absolwent, 2015-12-30 23:09:01

  Do PESYMISTA: Tak się składa, że znam treść Umowy (a Pan pesymista na pewno NIE!) oraz znam wyniki badań. I zapewniam, że wszystko jest OK, a wyniki badań (oczywiście tych, które są...) są bardzo dobre. Tak że, drogi Pesymisto, to Ty jesteś królikiem doświadczalnym swojego braku wiedzy i siania pani...ki. Zachęcam do czytania i nauki. Nigdy nie jest na to za późno. I proszę nie straszyć tymi królikami bo to zwykły, prymitywny internetowy "hejt". Wstyd, Pesymisto...  rozwiń
 • PESYMISTA, 2015-12-30 17:42:33

  To bylo do przewidzenia!! Monopol na zagospodarowanie odpadow I do tego nowa spalarnia doprowadzi sukcesywnie do kolejnych podwyzek oplat . Czy mieszkancy znaja tresc zawartych umo I czy znaja wyniki badan emisji ziwazkow toksycznych emitowanych z nowej spalarni. Czy wiedza,ze beda traktowani jak kr...oliki doswiadczalne? Odsylam do badan I opinii NOT w Gdansku /dr Sedler/ oraz filmu BBC TRASHED. Moze nareszcie wyemituje go w ogolnopolskim programie Polska Telewizja. Oby nie bylo za pozno!!  rozwiń