W Bydgoszczy zdrożeje wywóz śmieci, stanieje woda

Od nowego roku w Bydgoszczy wzrosną opłaty za wywóz odpadów komunalnych segregowanych i niesegregowanych, podwyższony zostanie także podatek od nieruchomości.
W Bydgoszczy zdrożeje wywóz śmieci, stanieje woda
Od nowego roku w Bydgoszczy wzrosną opłaty za wywóz odpadów komunalnych. Fot. Pixabay.com

W Bydgoszczy stawka opłat za odpady komunalne od osoby zamieszkującej nieruchomość przy prowadzeniu selektywnej zbiórki i odbioru wzrośnie z 10 do 13 zł, a w przypadku, gdy nie odbywa się to w sposób selektywny – z 30 do 39 zł.

Podwyżka opłat związana jest ze wzrostem kosztów, wynikających z zawarcia nowych umów na odbiór śmieci z wyłonionymi w drodze przetargu firmami, a także zagospodarowywania ich w nowo wybudowanym Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Zgodnie z zasadą samofinansowania się systemu gospodarowania odpadami wszystkie koszty i przychody muszą bilansować się.

Wzrosły również stawki podatku od nieruchomości, czyli gruntów oraz budynków.

Stawki podatków od gruntów związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podwyższono z 84 do 89 gr za mkw., a od pozostałych gruntów z 43 do 77 gr za mkw. Stawki podatków do budynków lub ich części podniesiono: w przypadku budynków mieszkalnych z 68 do 75 gr mkw., w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej z 22,11 do 22,86 zł za mkw., w przypadku budynków gospodarczych i garaży z 7,13 do 7,68 zł mkw.

W uzasadnieniu uchwały o podwyżce podatku od nieruchomości wskazano konieczność dostosowania stawek do zmienionych przepisów Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Prognozowane dochody z tego tytułu mają wzrosnąć o ok. 7 mln zł.

Od 2016 r. stanieją opłaty za dostarczoną wodę. Podstawowa stawka z 5,10 zł za m sześc. została obniżona do 4,77 zł za m sześc. Podstawową stawkę opłat za odprowadzane ścieków pozostawiono na dotychczasowym poziomie, tj. 5,08 zł za m sześc.

Obniżka ceny wody związana jest z akceptacją i rozliczeniem przez Komisję Europejską dwóch dużych projektów inwestycyjnych spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, które kompleksowo uporządkowały gospodarkę wodno-ściekową. Decyzje KE pozwoliły na wcześniejszy wykup przez firmę obligacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Sprawa wywozu śmieci faktycznie "śmierdzi". Za to duży plus dla MWiK za zmniejszenie opłat.

Kalkowski, 2016-01-07 14:55:27 odpowiedz

Do PESYMISTA: Tak się składa, że znam treść Umowy (a Pan pesymista na pewno NIE!) oraz znam wyniki badań. I zapewniam, że wszystko jest OK, a wyniki badań (oczywiście tych, które są...) są bardzo dobre. Tak że, drogi Pesymisto, to Ty jesteś królikiem doświadczalnym swojego braku wiedzy i siania pani...ki. Zachęcam do czytania i nauki. Nigdy nie jest na to za późno. I proszę nie straszyć tymi królikami bo to zwykły, prymitywny internetowy "hejt". Wstyd, Pesymisto... rozwiń

starszy absolwent, 2015-12-30 23:09:01 odpowiedz

To bylo do przewidzenia!! Monopol na zagospodarowanie odpadow I do tego nowa spalarnia doprowadzi sukcesywnie do kolejnych podwyzek oplat . Czy mieszkancy znaja tresc zawartych umo I czy znaja wyniki badan emisji ziwazkow toksycznych emitowanych z nowej spalarni. Czy wiedza,ze beda traktowani jak kr...oliki doswiadczalne? Odsylam do badan I opinii NOT w Gdansku /dr Sedler/ oraz filmu BBC TRASHED. Moze nareszcie wyemituje go w ogolnopolskim programie Polska Telewizja. Oby nie bylo za pozno!! rozwiń

PESYMISTA, 2015-12-30 17:42:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU