PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku rusza głosowanie nad budżetem obywatelskim

  • PAP    28 września 2014 - 15:40
W Gdańsku rusza głosowanie nad budżetem obywatelskim

W poniedziałek rozpoczyna się głosowanie nad budżetem obywatelskim w Gdańsku na 2015 rok. Do wydania jest 11 mln zł. Mieszkańcy mogą wybrać maksymalnie sześć spośród 152 projektów. Głosowanie potrwa do 12 października.
W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec, który do 16 czerwca skończył 16 lat i jest zameldowany w Gdańsku.

Głosowanie odbędzie się przez internet, za pomocą formularza zamieszczonego na stronie www.gdansk.pl. Dla tych, którzy nie mają dostępu do internetu, na terenie całego miasta zostaną uruchomione specjalne punkty.

Można oddać głos na maksymalnie pięć projektów dzielnicowych i jeden ogólnomiejski. Projekty dotyczą m.in. remontów ulic i chodników, budowy placów zabaw, rewitalizacji zaniedbanych terenów i obiektów na terenie miasta oraz budowy miejsc do rekreacji i uprawiania sportu.

Podobnie, jak w pierwszej edycji budżetu, miasto zostało podzielone na sześć okręgów: w każdym z nich zostaną zrealizowane zwycięskie projekty o wartości 1,5 mln zł. Wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć 500 tys. zł. Na realizację projektów dzielnicowych przeznaczono 9 mln zł.

Czytaj też:  Petroff-Skiba: Dopiero trzeci budżet obywatelski jest dobry

Pozostałe 2 mln zł przeznaczono na realizację projektów większych, tzw. ogólnomiejskich, obejmujących więcej niż jeden okręg. Wartość tych projektów wynosi od pół do dwóch milionów zł.

Ogłoszenie zwycięskich projektów zaplanowano na 15 października.

To już druga edycja gdańskiego budżetu obywatelskiego. Pierwsza była głosowana w lutym br. W głosowaniu na projekty zgłoszone do pierwszej edycji budżetu wzięło udział ponad 51 tysięcy gdańszczan, czyli 13,6 proc. wszystkich uprawnionych mieszkańców.

Czytaj też:  Dla wielu samorządowców budżet partycypacyjny jest zbyt skomplikowany

Większość przedsięwzięć w pierwszym budżecie związana była z zagospodarowaniem terenów zielonych, budową boisk i siłowni na świeżym powietrzu oraz remontami szkół, chodników i jezdni. Przedsięwzięcia realizują Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska i Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Część inwestycji jest już wykonywana, a w części ogłoszono przetargi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.