PARTNER PORTALU
  • BGK

W ilu gminach dokonano podziału bądź utworzono nowe sołectwa?

  • ZWI    27 marca 2013 - 09:20

W ostatnich latach blisko połowa wszystkich podziałów i utworzonych nowych sołectw miała miejsce w trzech województwach. Były to: warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie oraz pomorskie.
Od wejścia w życie ustawy o funduszu sołeckim w 2009 roku do lutego 2013 r. w 117 gminach podjęte zostały uchwały o podziale bądź utworzeniu nowych sołectw. Diagramy ze szczegółowymi danymi publikujemy w dziale multimedia.

Odnosząc tę liczbę do ogólnej liczby gmin posiadających sołectwa (2188) można stwierdzić, że w ostatnich czterech latach 5 proc. gmin podjęło decyzję o podziale bądź utworzeniu nowych sołectw.

Czytaj też: Fundusz sołecki do zmiany. Podejście drugie      

Dane te zostały zgromadzone przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich w Monitoringu Funduszu Sołeckiego, w oparciu o gminne Biuletyny Informacji Publicznej i Dzienniki Urzędowe Województw.

W ostatnich latach blisko połowa wszystkich podziałów i utworzonych nowych sołectw miała miejsce w trzech województwach. Były to warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie oraz pomorskie:

Jakie gminy posiadają sołectwa? Są to gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i 13 gmin miejskich.

I tak: na 100 gmin posiadających sołectwa w warmińsko-mazurskim w 20 gminach (20 proc.) dokonał się podział bądź utworzenie nowego sołectwa między 2009 a 2013 r. W województwie zachodniopomorskim taka sytuacja miała miejsce w przypadku 17 proc. gmin, zaś w pomorskim wśród 16 proc. ogólnej liczby gmin województwa posiadających sołectwa.

W województwach małopolskim i świętokrzyskim od wejścia w życie ustawy o funduszu sołeckim nie nastąpiły podziały sołectw, nie utworzono również nowych jednostek pomocniczych o tej nazwie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.