PARTNER PORTALU
  • BGK

W Kielcach trzy projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego

  • PAP    7 października 2013 - 20:12
W Kielcach trzy projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego

Rozbudowa dróg rowerowych i budowa dwóch boisk to przedsięwzięcia, które będą realizowane w Kielcach w 2014 r. w ramach tzw. budżetu obywatelskiego.
Miasto na ten cel przeznaczy ponad 5 mln zł. Jak poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej prezydent Kielc Wojciech Lubawski, zwycięski projekt - dotyczący rozwoju infrastruktury rowerowej - podczas głosowania zyskał poparcie niemal 3,5 tys. kielczan.

Koszt jego realizacji to 2,6 mln zł. Ponadto za 2,45 mln zł zostaną zbudowane dwa boiska przy kieleckich zespołach szkół ogólnokształcących nr 8 i 14. Początkowo władze Kielc deklarowały przeznaczenie 3 mln zł na realizację pomysłów inwestycji zgłaszanych przez mieszkańców, ostatecznie zdecydowały się zwiększyć wydatki na ten cel.

„Te propozycje są bardzo dobre - odpowiedzialne i sensowne. Dlatego każdy kolejny projekt będzie bardzo poważnie traktowany przy decyzjach o nowych inwestycjach" - podkreślił Lubawski.

Zwycięski projekt zgłosiły wspólnie Stowarzyszenie „Kieleckie Inwestycje" i Stowarzyszenie MTB Kielce. Przedsięwzięcie zakłada budowę dróg rowerowych, łączących północne i południowe oraz wschodnie dzielnice Kielc z już istniejącym szlakiem rowerowym w centrum miasta.

Powstanie także przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów z sygnalizacją świetlną przy ul. Leszczyńskiej. Prezes Kieleckich Inwestycji Jerzy Stradomski podkreślił, że realizacja pomysłu ułatwi coraz liczniejszej grupie mieszkańców korzystających z rowerów bezpiecznie poruszanie się po Kielcach.

„Chcemy, by inwestycja była tez zachętą dla innych do tego, by sięgnąć po rower" - dodał.

Budżet obywatelski będzie uchwalony w Kielcach po raz pierwszy. Początkowo w ramach przedsięwzięcia zgłoszono ok. 100 projektów. Dotyczyły m.in. remontów osiedlowych dróg, budowy kanalizacji, modernizacji placów zabaw.

Po weryfikacji wniosków - dotyczącej m.in. oceny inwestycji pod kątem kompetencji miejskiego samorządu co do możliwości ich realizacji - pod głosowanie mieszkańców poddano 67 projektów.

Projekty zgłaszały m. in. stowarzyszenia i społeczności osiedli. Przez dwa tygodnie września oddano 37 tys. głosów drogą elektroniczną, tradycyjną pocztą lub wrzucając kartę do urny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.