W Kielcach trzy projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego

Rozbudowa dróg rowerowych i budowa dwóch boisk to przedsięwzięcia, które będą realizowane w Kielcach w 2014 r. w ramach tzw. budżetu obywatelskiego.
W Kielcach trzy projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego

Miasto na ten cel przeznaczy ponad 5 mln zł. Jak poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej prezydent Kielc Wojciech Lubawski, zwycięski projekt - dotyczący rozwoju infrastruktury rowerowej - podczas głosowania zyskał poparcie niemal 3,5 tys. kielczan.

Koszt jego realizacji to 2,6 mln zł. Ponadto za 2,45 mln zł zostaną zbudowane dwa boiska przy kieleckich zespołach szkół ogólnokształcących nr 8 i 14. Początkowo władze Kielc deklarowały przeznaczenie 3 mln zł na realizację pomysłów inwestycji zgłaszanych przez mieszkańców, ostatecznie zdecydowały się zwiększyć wydatki na ten cel.

„Te propozycje są bardzo dobre - odpowiedzialne i sensowne. Dlatego każdy kolejny projekt będzie bardzo poważnie traktowany przy decyzjach o nowych inwestycjach" - podkreślił Lubawski.

Zwycięski projekt zgłosiły wspólnie Stowarzyszenie „Kieleckie Inwestycje" i Stowarzyszenie MTB Kielce. Przedsięwzięcie zakłada budowę dróg rowerowych, łączących północne i południowe oraz wschodnie dzielnice Kielc z już istniejącym szlakiem rowerowym w centrum miasta.

Powstanie także przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów z sygnalizacją świetlną przy ul. Leszczyńskiej. Prezes Kieleckich Inwestycji Jerzy Stradomski podkreślił, że realizacja pomysłu ułatwi coraz liczniejszej grupie mieszkańców korzystających z rowerów bezpiecznie poruszanie się po Kielcach.

„Chcemy, by inwestycja była tez zachętą dla innych do tego, by sięgnąć po rower" - dodał.

Budżet obywatelski będzie uchwalony w Kielcach po raz pierwszy. Początkowo w ramach przedsięwzięcia zgłoszono ok. 100 projektów. Dotyczyły m.in. remontów osiedlowych dróg, budowy kanalizacji, modernizacji placów zabaw.

Po weryfikacji wniosków - dotyczącej m.in. oceny inwestycji pod kątem kompetencji miejskiego samorządu co do możliwości ich realizacji - pod głosowanie mieszkańców poddano 67 projektów.

Projekty zgłaszały m. in. stowarzyszenia i społeczności osiedli. Przez dwa tygodnie września oddano 37 tys. głosów drogą elektroniczną, tradycyjną pocztą lub wrzucając kartę do urny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU