PARTNER PORTALU
  • BGK

W Kielcach wzrosną podatki od nieruchomości?

  • PAP/em    10 listopada 2015 - 17:40
W Kielcach wzrosną podatki od nieruchomości?

Na wniosek jednego z radnych opiniowanie projektu uchwały przełożono na przyszły tydzień (fot. flickr)

O propozycji zamian stawek w podatkach od nieruchomości dyskutowano we wtorek (10.11) podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta.
Ok. 11 mln zł dodatkowych dochodów w budżecie Kielc na 2016 r. ma przynieść planowana przez władze miasta podwyżka podatków od nieruchomości.

Podczas posiedzenia komisji skarbnik miasta Barbara Nowak przedstawiła przykładowe wyliczenia, w jaki sposób zmienią się stawki podatków w skali roku, dla różnych grup mieszkańców.

Przykładowo: właściciel 50-metrowego mieszkania zapłaci o 12 zł więcej, właściciel domu o pow. 220 metrów kw - o 107 zł; przedsiębiorca posiadający budynek wielkości 200 m kw - o 565 zł, duży przedsiębiorca - prawie 16 tys. zł więcej. Największa różnica jest w podatku dla dużych galerii handlowych - ponad 237 tys. zł więcej, w stosunku do opłaty z 2015 r.

Podatki w ogniu krytyki

Pomysł podwyżki stawek skrytykował m.in. przewodniczący komisji, Marcin Chłodnicki (SLD). Podczas konferencji prasowej nazwał te plany „wyzyskiwaniem” mieszkańców Kielc i przedsiębiorców. - Oszczędności nie szuka się w urzędach, cieciu kosztów funkcjonowania instytucji miejskich, być może w pensjach prezesów wielu miejskich spółek, tylko w kieszeniach i portfelach kielczan. Uważam, że oszczędności trzeba zaczynać od siebie i od własnego zarządzania - podkreślił radny.

Zdaniem Chłodnickiego miasto wiele pieniędzy przeznacza na zbędne cele, np. na port lotniczy w Obicach (miasto utrzymuje spółkę, która powstała w związku zapowiadaną od kilku lat inwestycją) i spółkę Korona, w ramach której działa klub piłkarski.

Decyzja jeszcze nie zapadła

Z kolei Dariusz Kozak (PiS) ocenił, że miasto nie powinno podnosić podatków dla przedsiębiorców, w sytuacji gdy nie dba o nich na co dzień. Według radnego samorząd nie liczy się z opiniami właścicieli firm, np. nie konsultuje swoich planów podczas prowadzenia długotrwałych remontów dróg - kiedy przedsiębiorcy mają utrudniony dojazd do firm i często mniejsze obroty.

Na wniosek jednego z radnych opiniowanie projektu uchwały przełożono na przyszły tydzień. Najbliższą sesję rady miasta zaplanowano na czwartek, 19 listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.