W Kielcach wzrosną podatki od nieruchomości?

O propozycji zamian stawek w podatkach od nieruchomości dyskutowano we wtorek (10.11) podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta.
W Kielcach wzrosną podatki od nieruchomości?
Na wniosek jednego z radnych opiniowanie projektu uchwały przełożono na przyszły tydzień (fot. flickr)

Ok. 11 mln zł dodatkowych dochodów w budżecie Kielc na 2016 r. ma przynieść planowana przez władze miasta podwyżka podatków od nieruchomości.

Podczas posiedzenia komisji skarbnik miasta Barbara Nowak przedstawiła przykładowe wyliczenia, w jaki sposób zmienią się stawki podatków w skali roku, dla różnych grup mieszkańców.

Przykładowo: właściciel 50-metrowego mieszkania zapłaci o 12 zł więcej, właściciel domu o pow. 220 metrów kw - o 107 zł; przedsiębiorca posiadający budynek wielkości 200 m kw - o 565 zł, duży przedsiębiorca - prawie 16 tys. zł więcej. Największa różnica jest w podatku dla dużych galerii handlowych - ponad 237 tys. zł więcej, w stosunku do opłaty z 2015 r.

Podatki w ogniu krytyki

Pomysł podwyżki stawek skrytykował m.in. przewodniczący komisji, Marcin Chłodnicki (SLD). Podczas konferencji prasowej nazwał te plany „wyzyskiwaniem” mieszkańców Kielc i przedsiębiorców. - Oszczędności nie szuka się w urzędach, cieciu kosztów funkcjonowania instytucji miejskich, być może w pensjach prezesów wielu miejskich spółek, tylko w kieszeniach i portfelach kielczan. Uważam, że oszczędności trzeba zaczynać od siebie i od własnego zarządzania - podkreślił radny.

Zdaniem Chłodnickiego miasto wiele pieniędzy przeznacza na zbędne cele, np. na port lotniczy w Obicach (miasto utrzymuje spółkę, która powstała w związku zapowiadaną od kilku lat inwestycją) i spółkę Korona, w ramach której działa klub piłkarski.

Decyzja jeszcze nie zapadła

Z kolei Dariusz Kozak (PiS) ocenił, że miasto nie powinno podnosić podatków dla przedsiębiorców, w sytuacji gdy nie dba o nich na co dzień. Według radnego samorząd nie liczy się z opiniami właścicieli firm, np. nie konsultuje swoich planów podczas prowadzenia długotrwałych remontów dróg - kiedy przedsiębiorcy mają utrudniony dojazd do firm i często mniejsze obroty.

Na wniosek jednego z radnych opiniowanie projektu uchwały przełożono na przyszły tydzień. Najbliższą sesję rady miasta zaplanowano na czwartek, 19 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.