PARTNER PORTALU
  • BGK

W Kielcach wzrośnie podatek od nieruchomości

  • PAP/em    19 listopada 2015 - 19:24
W Kielcach wzrośnie podatek od nieruchomości

Radni zgodzili się na stawki mniejsze o 30 proc., niż zakładała pierwotna propozycja prezydenta (fot. pixabay)

Radni Kielc przyjęli w czwartek (19.11) uchwałę podwyższającą od 2016 r. w mieście podatki od nieruchomości - ma to przynieść o ok. 7 mln zł więcej dochodów do budżetu.
W myśl zapisów przyjętej uchwały, od 2016 r. opłata miesięczna za grunty związane z działalnością gospodarczą, wyniesie 0,83 zł od metra kw. powierzchni (proponowano 0,89 zł, obecna stawka - 0,76 zł), a za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za mieszkania zajęte na prowadzenie takiej działalności – 22,30 zł (proponowano 22,86 zł, obecna stawka - 20,36 zł).

Szpitale, tak jak to obowiązywało do tej pory, będą płaciły niższe stawki podatków od nieruchomości, w stosunku do podmiotów prowadzących inną działalność medyczną. Także rzemieślnicy zachowają ulgi: będą płacili o połowę mniej, niż inni przedsiębiorcy.

Z kolei stawka podatku dla budynków mieszkalnych wyniesie 0,64 zł (propozycja to 0,75 zł, obecna stawka - 0,59 zł) za metr kw. powierzchni.

Radni krytykują

„Zmiany są już przewidziane w budżecie. Jeżeli państwo nie przegłosujecie tej uchwały, to trzeba będzie ciąć z wydatków bieżących, z tzw. finansowania rzeczy nieobowiązkowych. To m.in. dofinansowanie klubów seniora, karty dużej rodziny, szczepień, mieszkań chronionych, świetlic środowiskowych, dożywiania ubogich” – podkreśliła dyrektor Wydziału Podatków Urzędu Miasta Dorota Polak przed głosowaniem.

Propozycję skrytykowali m.in. radni SLD. Przewodniczący komisji budżetu i finansów rady Marcin Chłodnicki przypomniał, że komisja negatywnie zaopiniowała projekt uchwały. „Od lat zastanawiamy się w Kielcach, co zrobić by zostawali tu młodzi ludzie, by ściągnąć inwestora, by lokalni przedsiębiorcy byli w stanie zatrudniać ludzi i się rozwijać. Sadzę, że podwyższenie podatków im wszystkim, jest całkowitym zaprzeczeniem zasad tej strategii” - argumentował.

Także przedstawiciel PiS Jarosław Karyś, negatywnie odniósł się do pomysłu maksymalnej podwyżki stawek. „Wydaje się, że nie zostały przeanalizowane wszelkie możliwości oszczędności w wydatkach bieżących, które by te podwyżkę zatrzymały” – ocenił.

Radna PO, Katarzyna Zapała podkreśliła, że trzeba znaleźć źródła dochodu, by zabezpieczyć wydatki bieżące samorządu, ale apelowała, by nie robić tego w formule „nagłej eskalacji kosztów”. Według radnej system podatkowy powinien być przejrzysty i prosty, i trzeba nad nim dyskutować dłużej, niż przez dwa tygodnie, odkąd urzędnicy ratusza przedstawili projekt zmian.

Tomasz Bogucki z prezydenckiego Porozumienia Samorządowego mówił o rozważeniu w przyszłości przez radnych propozycji wprowadzenia w Kielcach programu promującego przedsiębiorców, stwarzających nowe miejsca pracy – w zamian za decyzje o zwolnieniu z podatku lub obniżeniu ich stawek.

Kompromis kosztowny dla miasta

Prezydent Lubawski powiedział dziennikarzom po sesji, że przyjęcie uchwały w takim kształcie jest „kompromisem, ale kosztownym dla miasta”. Jak dodał, w najbliższych dniach będą trwały prace nad budową budżetu, bez brakujących czterech mln zł. „To co będziemy mogli ciąć, tam będziemy cięli - w edukacji i pomocy społecznej” – zaznaczył włodarz.

Obecne stawki podatków od nieruchomości dla osób fizycznych obowiązywały w Kielcach od 2009 r., a dla przedsiębiorców – od 2012 r. W 2011 r. podwyżkę podatków władzom Kielc udało się przeforsować podczas ostatniej sesji rady miasta, na której zatwierdzano także budżet na 2012 r. Wcześniej radni czterokrotnie nie zgadzali się na podwyżki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • kielczanin przesiębiorca, 2015-11-29 10:19:07

    To jest jedna granda co robi z podatkami lokalnymi Prezydent Miasta Kielc w sytuacji gdzie beztrosko wydaje miliony na bezsensowne inwestycje typu - budowa przystanków MPK (400.000 zl/szt), lotniska (ponad 20 mln zł), zakup nieruchomości dla swoich urzędników (ponad 8 mln. zł). Można by tak wyliczać... w nieskończoność. Jako przedsiębiorca wynoszę się z tego miasta.  rozwiń