PARTNER PORTALU
  • BGK

W których województwach ceny rosną najszybciej?

  • pt    10 września 2014 - 08:40

W drugim kwartale br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z ub. rokiem były wyższe o 0,3 proc. Najbardziej wzrosły w województwie lubuskim (o 0,7 proc.). Spadek cen zanotowano w łódzkim i podlaskim.
W II kwartale br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku były wyższe o 0,3 proc. (wobec 0,5 proc.  przed rokiem) wynika z raportu GUS "Informacja o sytuacji społeczno-ekonomicznej województw".

Najbardziej wzrosły w województwie lubuskim (o 0,7 proc.), m.in. w wyniku najwyższego w kraju wzrostu cen w zakresie rekreacji i kultury (o 1,8 proc., wobec 0,4 proc.) oraz wzrostu cen towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 1,9 proc., wobec 1,6 proc.).

Wyższy niż średnio w kraju wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych zanotowano także w województwach: wielkopolskim (0,6 proc.), podkarpackim i zachodniopomorskim (po 0,5 proc.) oraz lubelskim (0,4 proc.).

Czytaj też: Kwiatkowski: samorządy nie przejadają publicznych pieniędzy

Spadek cen, w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, obserwowano w województwach łódzkim (0,2 proc.) i podlaskim (0,1 proc.).
W ujęciu rocznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych w II kwartale br. były niższe o 0,4 proc. (wobec wzrostu  1,3 proc. w 2013).

Czytaj też:  Janosikowe - zmiany wedlug samorzadowców

W skali roku wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych odnotowano w województwach zachodniopomorskim (0,3 proc.) oraz lubuskim (0,2 proc.).

W II kwartale br. ceny w zakresie mieszkania wzrosły we wszystkich województwach, średnio o 1,6 proc. (1,1 proc.  przed  rokiem),  w  tym  najbardziej  w  województwach dolnośląskim i śląskim (po 2,6 proc.).

Wzrost wyższy niż średnio w kraju obserwowano również w wielkopolskim (o 2,0 proc.), lubuskim (o 1,9 proc.), podkarpackim (o 1,8 proc.) oraz  lubelskim i zachodniopomorskim (po 1,7 proc.).

We wszystkich województwach znacznie podniesiono opłaty za wywóz  śmieci – średnio o 43,6 proc. (najbardziej w opolskim – o 70,0 proc., najmniej natomiast w  świętokrzyskim – o 18,4 proc.). Droższe były również usługi kanalizacyjne (średnio o 3,6 proc.), zwłaszcza w województwach: świętokrzyskim (o 9,9 proc.), śląskim (o 5,6 proc.), łódzkim (o 4,8 proc.) i dolnośląskim (o 4,6 proc.).

Zaopatrywanie w wodę podrożało o 2,8 proc., przy czym wzrost cen dotyczył 15 województw (najwyższy w wielkopolskim – o 5,0 proc.).Jedynie w województwie warmińsko-mazurskim ceny za zaopatrywanie w wodę w skali roku nieznacznie spadły.

Tańsze niż w analogicznym okresie ub. roku były nośniki energii (średnio o 0,3 proc.). Ceny energi elektrycznej były niższe we wszystkich  województwach w granicach od 5,7 proc. w małopolskim do 2,9 proc. w śląskim, wobec spadku o 4,4 proc. średnio w kraju.

Więcej natomiast należało zapłacić za gaz (o 4,0 proc.) oraz energie cieplną (o  2,8 proc.), przy czym najwyższe podwyżki dotyczyły odpowiednio województw: dolnośląskiego (o 5,5 proc.) oraz wielkopolskiego (o 3,6 proc.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.