PARTNER PORTALU
  • BGK

W Lublinie wymyślono Zielony Budżet Obywatelski

  • pt    8 sierpnia 2016 - 14:21
W Lublinie wymyślono Zielony Budżet Obywatelski
Jeden z lubelskich skwerów (fot.lublin.eu)

• Lublin jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza Zielony Budżet Obywatelski.
• W przyszłym roku na projekty związane z zielenią miasto odda do dyspozycji mieszkańców dodatkowe 2 mln zł.
• Nabór wniosków ruszy jesienią, a ich realizacja od wiosny 2017.
- Tegoroczna akcja ukwiecania Lublina spotkała się z pozytywnym odbiorem mieszkańców, dlatego rozwijając ten projekt ruszamy z kolejnymi działaniami. Sami mieszkańcy najlepiej wiedzą, w jakiej przestrzeni chcą przebywać, dlatego decyzje w tym zakresie oddajemy w ich ręce. To już kolejny projekt służący upiększaniu naszego miasta - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Realizację Zielonego Budżetu Obywatelskiego będzie nadzorował miejski architekt zieleni wspierany przez inne wydziały magistratu, które zweryfikują wnioski pod kątem formalnym.

Ocena merytoryczna projektów zostanie dokonana przez powołany w tym celu zespół złożony z ekspertów z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu, po spotkaniach publicznych z projektodawcami oraz wszystkimi zainteresowanymi mieszkańcami.

Realizacja projektów będzie możliwa przede wszystkim na terenach gminy Lublin, ale w przypadku projektów o szczególnym znaczeniu dla lokalnych społeczności, także na terenach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

W tym przypadku jednak konieczne będzie zawarcie stosownego porozumienia i zapewnienie, że teren będzie ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców. Projekty będą mogły obejmować także obszar tzw. pasa drogowego.

Istotnym warunkiem jest także procentowy udział zieleni w całości projektu. W stosunku do małej architektury nie może on być mniejszy niż 70 proc..

- Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na Zielony Budżet Obywatelski. Od lat jesteśmy stawiani jako wzór w Polsce w zakresie partycypacji społecznej. To kolejny przykład oddania decyzji o sprawach istotnych dla lokalnych społeczności w ręce mieszkańców - mówi Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.