PARTNER PORTALU
  • BGK

W lubuskim uporali się z kryzysem?

  • pt    23 kwietnia 2014 - 14:22
W lubuskim uporali się z kryzysem?

Dane o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa lubuskiego za 2013 r. i pierwsze dwa miesiące 2014 r. pokazują, że region pnie się w górę. Spada bezrobocie, rośnie przeciętne wynagrodzenie i konsumpcja.
W końcu lutego liczba zarejestrowanych bezrobotnych była mniejsza niż przed rokiem. Stopa bezrobocia, drugi miesiąc z rzędu spadała, kształtując się na poziomie 16,3 proc., wobec 17,2 proc. przed rokiem – wynika z danych Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw po raz pierwszy od maja 2012 r. było wyższe w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego (o 0,8 proc.).

To o tyle ważne, że zazwyczaj w styczniu i lutym bezrobocie jest najwyższe, a spada w miesiącach letnich, kiedy ruszają prace sezonowe. Tymczasem w tym roku bezrobocie w styczniu i lutym utrzymało się na poziomie miesięcy wiosennych i letnich roku poprzedniego. Na jedną ofertę pracy w Lubuskiem przypadało ok. 40 zarejestrowanych bezrobotnych, podczas gdy przed rokiem ponad 50 bezrobotnych.

Sam spadek bezrobocia, choć istotny, nie przesądza jeszcze o poprawie koniunktury gospodarczej w regionie. O wiele ważniejsza jest kondycja finansowa firm.

Z danych Urzędu Statystycznego wynika, że w 2013 r. lubuskie firmy odnotowały większą niż przed rokiem dynamikę wzrostu przychodów z działalności gospodarczej w stosunku do kosztów uzyskania przychodów (odpowiednio o 2,6 proc. i 1,9 proc.). W regionie utrzymał się wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim o 4,6 proc.

W statystykach widać też wzrost konsumpcji Lubuszan. Odnotowano dalszy, zapoczątkowany w październiku 2013 r. wzrost sprzedaży detalicznej w stosunku do analogicznego miesiąca ub.r., który w lutym 2014 r. wyniósł 11,7 proc., a tempo wzrostu było wyższe niż przed miesiącem. – głosi komunikat Urzędu Statystycznego.

Najbardziej optymistyczne – bo rokujące nadzieję na poprawę w dłuższej perspektywie – są dane o wzroście nakładów inwestycyjnych firm.
W 2013 r. odnotowano wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw mających siedzibę na terenie woj. lubuskiego o 25 proc. w relacji do poprzedniego roku – czytamy w komunikacie US.

Wprawdzie zmniejszeniu uległa liczba inwestycji nowo rozpoczętych (o 10 proc.), jednak ich wartość kosztorysowa była wyższa niż w roku poprzednim o 33 proc.

W 2013 r.  przedsiębiorstwa z terenu województwa wydały na inwestycje 1,2 mld zł. W 2012 r. lubuskie firmy inwestowały mniej o 12,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku, a w 2013 r. skok nakładów inwestycyjnych wyniósł już 25 proc.

- Nasze województwo mocno stawia na gospodarkę, w minionej perspektywie finansowej Unii Europejskiej fundusze wydane na rozwój firm to były najlepiej zainwestowane pieniądze – mówi marszałek Elżbieta Polak.

– Tak samo będzie w nadchodzącej perspektywie 2014-2020, kiedy aż 27 proc. alokacji funduszy regionalnych przeznaczymy na gospodarkę i innowacje. Najważniejsze, że już dziś widzimy efekty wdrażania funduszy, w postaci poprawy koniunktury gospodarczej regionu i większych wpływów do budżetu województwa z tytułu udziału w podatku CIT.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.