PARTNER PORTALU
  • BGK

W lutym konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego w Lublinie

  • PAP    4 lutego 2014 - 14:39
W lutym konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego w Lublinie

W drugiej połowie lutego rozpoczną się w Lublinie konsultacje społeczne dotyczące budżetu obywatelskiego na 2015 r. Lista inwestycji zaproponowanych przez mieszkańców ma powstać do wakacji, głosowanie nad nimi - jesienią.
Budżet obywatelski będzie wprowadzony w Lublinie po raz pierwszy, ma być nowym narzędziem modelu zarządzania miastem z udziałem mieszkańców. Kwota pieniędzy przeznaczona na inwestycje zgłoszone przez mieszkańców będzie określona we wrześniu. "Ta kwota wyniknie z projektów" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W założeniu władz samorządowych inwestycje budżetu obywatelskiego mają być zrealizowane w ciągu roku. Wstępna ich lista powinna być gotowa przed wakacjami. Po ocenie możliwości realizacji projektów, na przełomie września i października, odbędzie się powszechne głosowanie, którego wyniki zdecydują o wpisaniu do przyszłorocznego budżetu konkretnych inwestycji.

Na spotkaniach konsultacyjnych w drugiej połowie lutego przedyskutowana ma być także inna propozycja władz Lublina, tzw. inicjatywy lokalne. Mają to być przedsięwzięcia inicjowane przez grupy mieszkańców, którzy zadeklarują udział w jego kosztach. Ten udział będzie mógł polegać na wkładzie finansowym, rzeczowym lub pracy społecznej.

Czytaj też:  Budżet obywatelski ma przyszłość

W budżecie Lublina wydzielane są już środki do samodzielnej dyspozycji rad dzielnic na inwestycje na ich terenie. W tym roku wynoszą one 3,5 mln zł. Z udziałem rad dzielnic zaplanowano też lokalne projekty na kwotę 19 mln zł, blisko dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim.

"Budżet obywatelski i inicjatywy lokalne nie spowodują zabrania środków radom dzielnic. Przeznaczymy na nie kolejne pieniądze" - zaznaczył Żuk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.