PARTNER PORTALU
  • BGK

W lutym Sejm zajmie się powołaniem komisji ds. samorządu

  • PAP    21 stycznia 2015 - 19:08
W lutym Sejm zajmie się powołaniem komisji ds. samorządu
sejm.gov.pl

Na rozpoczynającym się 4 lutego posiedzeniu Sejm zajmie się powołaniem nadzwyczajnej komisji ds. samorządu - powiedziała PAP wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska (PO). Zadaniem komisji będzie przegląd prawa samorządowego i przygotowanie ewentualnych propozycji zmian.
Powołanie nadzwyczajnej komisji ds. samorządu zapowiedziała w listopadzie ub. roku premier Ewa Kopacz; w tym roku przypada 25. rocznica wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym.

Wicemarszałek Sejmu powiedziała w środę PAP, że jest zgoda formalna klubów dotycząca powołania komisji, a do uzgodnienia została treść uchwały powołującej komisję. "Prace są na ukończeniu" - podkreśliła. W ocenie Radziszewskiej z rozmów z przedstawicielami klubów parlamentarnych wynika, że uzgodnienie projektu uchwały nie będzie problemem i Sejm powoła komisję na posiedzeniu rozpoczynającym się 4 lutego (będzie to trzydniowe posiedzenie).

Zaznaczyła, że po wyborze składu i prezydium komisja rozpocznie prace.

Na początku tygodnia Fundacja Batorego zwróciła się do premier i marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego z postulatem, by w pracach nadzwyczajnej komisji ds. samorządu uczestniczyli nie tylko przedstawiciele związków skupiających lokalne władze, ale także środowisk obywatelskich. Fundacja przygotowuje postulaty, które mają służyć "demokratyzacji samorządu terytorialnego".

Wicemarszałek Sejmu podkreśliła, że przedstawiciele organizacji pozarządowych są zapraszani na posiedzenia sejmowych komisji. "To codzienna praktyka. Nie ma potrzeby podejmowania specjalnych działań w tej sprawie" - powiedziała.

Powołanie nadzwyczajnej komisji ds. samorządu premier Kopacz zapowiedziała pod koniec listopada ub. roku po spotkaniu z liderami trzech partii parlamentarnych: PSL, SLD i Twojego Ruchu. Premier mówiła wówczas, że wnioski z prac komisji, także propozycje legislacyjne mają być gotowe pod koniec maja - na początku czerwca 2015 r. Zaznaczyła, że przypadająca w 2015 r. 25. rocznica wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym to okazja, by przyjrzeć się funkcjonowaniu samorządu w Polsce.

25 lat temu - w styczniu 1990 r. - premier Tadeusz Mazowiecki ogłosił zamiar przeprowadzenia nowych wyborów do rad gmin. Senat przyjął pakiet ustaw samorządowych jeszcze w tym samym miesiącu, Sejm uchwalił je w marcu. Na ich podstawie wprowadzono w ponad dwóch tysiącach gmin samorząd. W miejsce istniejących w PRL rad narodowych wprowadzono rady gmin o znacznie większych uprawnieniach. 27 maja 1990 r. przeprowadzono do rad gmin wybory - pierwsze całkowicie wolne po 1989 r.

Postulaty zmian dotyczące funkcjonowania samorządu do 6 lutego zbiera Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji; można je przesyłać za pomocą specjalnego formularza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • samorządowiec, 2015-01-27 17:54:42

    Oby nie zmarnowali dotychczasowego dorobku.