PARTNER PORTALU
  • BGK

W Podlaskim promują 1 proc.

  • PAP    19 stycznia 2011 - 20:14

W Podlaskiem ruszyła akcja pod hasłem "Ty nic nie tracisz, inni mogą zyskać wiele", zachęcająca podatników do przekazywania 1 proc. podatków na organizacje pozarządowe. W ubiegłym roku do organizacji w regionie trafiło w ten sposób blisko 8,5 mln zł.




Jak wyliczyły służby skarbowe, to 79 proc. z całej kwoty, jaką podatnicy w Podlaskiem mogliby przekazać z 1 proc. swoich podatków na organizacje pożytku publicznego.

Specjalne plakaty zachęcające podatników, składających roczne rozliczenia z fiskusem za 2010 rok, do przekazania ułamka podatku organizacjom pojawią się w podlaskich urzędach, w samorządach i w samych organizacjach pozarządowych, które mają status organizacji pożytku publicznego. Będzie też specjalne konto na portalu Facebook.

Akcję wspiera wojewoda podlaski, Izba Skarbowa w Białymstoku oraz Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno podkreślał na środowej konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, że pieniądze z 1 proc. podatku są dla organizacji bardzo ważne, bo pozwalają im na rozwijanie działalności, często "łatają budżet". Mówił, że to dobrze zainwestowane pieniądze w ludzi, którzy mogą je pomnożyć i wspierać swą działalnością innych.

Jak poinformował na konferencji rzecznik Izby Skarbowej w Białymstoku Radosław Hancewicz, w zeznaniach podatkowych za 2009 rok, do podlaskich organizacji pożytku publicznego trafiło w 2010 roku od podatników z przekazywania 1 proc. podatku blisko 8,5 mln zł.

Izba wyliczyła, że gdyby wszyscy podatnicy skorzystali z możliwości przekazania 1 procenta, to do organizacji mogłoby trafić 10,7 mln zł. Odpisów w ostatniej kampanii podatkowej dokonało ponad 215,2 tys. osób. To 15 razy więcej niż w 2004 roku, gdy 1 proc. podatku można było przekazać po raz pierwszy.

Izba Skarbowa w Białymstoku przypomina, że w tym roku jeszcze bardziej niż dotychczas uproszczono sposób przekazywania 1 proc. podatku. Jak mówiła dyrektor tej izby Maria Suszczyńska, wystarczy jedynie podać w zeznaniu podatkowym numer KRS organizacji - nie trzeba już nawet jej nazwy - oraz kwotę. Pieniądze mają też trafiać do organizacji wcześniej niż dotychczas - od maja do lipca tak, by np. organizacje organizujące dzieciom letni wypoczynek na czas dysponowały przekazanymi im przez podatników kwotami.

Według informacji dyrektor Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku Katarzyny Łotowskiej, na obecnej liście organizacji pożytku publicznego w Podlaskiem znajdują się 204 organizacje, którym można przekazać 1 proc. podatku. W ciągu ostatniego roku podatkowego wypadło z tej listy 37 organizacji, bo nie złożyły na czas wymaganych sprawozdań. Organizatorzy akcji promującej 1 proc. podatku apelują do podatników, by sprawdzili tę listę.

Lotowska podkreśliła, że ważna jest zarówno akcja promocyjna jak i wzrost świadomości podatników, bo przyczynia się to do tego, że coraz więcej osób przekazuje 1 proc. podatku organizacjom.

Zachęcano też do wspierania organizacji, często bardzo małych, które działają najbliżej nas, czasem np. w obrębie jednego osiedla i często nie promują się w mediach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.