PARTNER PORTALU
  • BGK

"W Polsce nie może być świętych krów"

  • PAP    8 grudnia 2011 - 14:10
"W Polsce nie może być świętych krów"

Ruch Palikota zapowiada złożenie w Sejmie projektu nowelizacji kodeksu karnego uchylającego art. 226. Artykuł ten przewiduje karę za znieważenie funkcjonariusza publicznego lub konstytucyjnego organu RP. - W Polsce nie może być świętych krów - argumentuje Ruch.
Część posłów (m.in. Robert Biedroń i Wojciech Penkalski), którzy wystąpili na konferencji, miała usta zaklejone taśmą z napisem "226".

Poseł Michał Kabaciński ocenił w czwartek, że art. 226 jest "skandaliczny". - W państwie demokratycznym, które szanuje wolność słowa, nie powinno być miejsca dla takich przepisów, które zamykają ludziom usta - mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Czytaj też: Bloger znów przeciwko burmistrz

W opinii Kabacińskiego artykuł 226 kk powoduje, że w Polsce pewne osoby czują się "świętymi krowami, które mają z urzędu zapewnioną ochronę".

- Zazwyczaj jest tak, że politycy - jeśli zostaną urażeni właśnie poprzez różnego rodzaju słowa - idą do prokuratury, policji i ta osoba jest ścigana z urzędu - stwierdził poseł Ruchu. Tymczasem - w jego opinii - lepiej byłoby, gdyby urażony polityk nie walczył "rękami prokuratury i policji", tylko sam. Zwrócił uwagę, że na podstawie kodeksu cywilnego można pozwać osobę z tytułu ochrony dóbr osobistych.

Czytaj też: Apelacja blogera skazanego za krytykę burmistrz

Kabaciński, pytany, kiedy projekt Ruchu może trafić do Sejmu, odparł, że prawdopodobnie w tym tygodniu lub na początku przyszłego.

Polityk zapowiedział też, że "w niedługim czasie" jego ugrupowanie przedstawi kolejne projekty.

- Przedstawimy zmianę dotyczącą obrazy uczuć religijnych, a także artykułu 135, czyli obrazy prezydenta - zadeklarował.

Czytaj też: Sąd uniewinnił blogera oskarżonego o zniesławienie burmistrz Mosiny

Zgodnie z art. 226 kodeksu karnego, "kto znieważa funkcjonariusza publicznego albo osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". A "kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ RP, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • autoidea, 2011-12-09 09:14:31

    Wystarczy dodac slowo "czynnego" zniewazenia lub "napasci" zeby swiete krowy znikly. Poza tym nalezy chronic tylko funkcjonariuszy w trakcie wykonywania czynnosci sluzbowych a nie - politykow. Panie LAIK - dziennikarze sa nasza jedyna szansa na otwartosc spoleczenstwa i ujawnian...ie korupcji, a wiec niech sie Pan od nich odczepi.  rozwiń
  • Laik, 2011-12-08 19:20:52

    Panie Palikot największe święte krowy to dziennikarze i za nich trzeba się zabrać,oni prawa nie przestrzegają,bzdury piszą na poszlakach i domniemaniach się opierają i naród oszałamiają.Komisja Etyki Dziennikarskiej na ich pijarowskie wybryki nie reaguje.Wreszcie trzeba powiedzieć dość Panowie dzien...nikarze i wskazać im miejsce w prawie i nauczyć ich rzetelności.  rozwiń