"W Polsce nie może być świętych krów"

Ruch Palikota zapowiada złożenie w Sejmie projektu nowelizacji kodeksu karnego uchylającego art. 226. Artykuł ten przewiduje karę za znieważenie funkcjonariusza publicznego lub konstytucyjnego organu RP. - W Polsce nie może być świętych krów - argumentuje Ruch.
"W Polsce nie może być świętych krów"

Część posłów (m.in. Robert Biedroń i Wojciech Penkalski), którzy wystąpili na konferencji, miała usta zaklejone taśmą z napisem "226".

Poseł Michał Kabaciński ocenił w czwartek, że art. 226 jest "skandaliczny". - W państwie demokratycznym, które szanuje wolność słowa, nie powinno być miejsca dla takich przepisów, które zamykają ludziom usta - mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Czytaj też: Bloger znów przeciwko burmistrz

W opinii Kabacińskiego artykuł 226 kk powoduje, że w Polsce pewne osoby czują się "świętymi krowami, które mają z urzędu zapewnioną ochronę".

- Zazwyczaj jest tak, że politycy - jeśli zostaną urażeni właśnie poprzez różnego rodzaju słowa - idą do prokuratury, policji i ta osoba jest ścigana z urzędu - stwierdził poseł Ruchu. Tymczasem - w jego opinii - lepiej byłoby, gdyby urażony polityk nie walczył "rękami prokuratury i policji", tylko sam. Zwrócił uwagę, że na podstawie kodeksu cywilnego można pozwać osobę z tytułu ochrony dóbr osobistych.

Czytaj też: Apelacja blogera skazanego za krytykę burmistrz

Kabaciński, pytany, kiedy projekt Ruchu może trafić do Sejmu, odparł, że prawdopodobnie w tym tygodniu lub na początku przyszłego.

Polityk zapowiedział też, że "w niedługim czasie" jego ugrupowanie przedstawi kolejne projekty.

- Przedstawimy zmianę dotyczącą obrazy uczuć religijnych, a także artykułu 135, czyli obrazy prezydenta - zadeklarował.

Czytaj też: Sąd uniewinnił blogera oskarżonego o zniesławienie burmistrz Mosiny

Zgodnie z art. 226 kodeksu karnego, "kto znieważa funkcjonariusza publicznego albo osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". A "kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ RP, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wystarczy dodac slowo "czynnego" zniewazenia lub "napasci" zeby swiete krowy znikly. Poza tym nalezy chronic tylko funkcjonariuszy w trakcie wykonywania czynnosci sluzbowych a nie - politykow. Panie LAIK - dziennikarze sa nasza jedyna szansa na otwartosc spoleczenstwa i ujawnian...ie korupcji, a wiec niech sie Pan od nich odczepi. rozwiń

autoidea, 2011-12-09 09:14:31 odpowiedz

Panie Palikot największe święte krowy to dziennikarze i za nich trzeba się zabrać,oni prawa nie przestrzegają,bzdury piszą na poszlakach i domniemaniach się opierają i naród oszałamiają.Komisja Etyki Dziennikarskiej na ich pijarowskie wybryki nie reaguje.Wreszcie trzeba powiedzieć dość Panowie dzien...nikarze i wskazać im miejsce w prawie i nauczyć ich rzetelności. rozwiń

Laik, 2011-12-08 19:20:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU