PARTNER PORTALU
  • BGK

W Poznaniu zbierają podpisy pod projektem ustawy o dochodach jst

  • PAP    31 lipca 2012 - 16:14
W Poznaniu zbierają podpisy pod projektem ustawy o dochodach jst

Zwiększenie udziałów samorządów w podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje obywatelski projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. We wtorek w Poznaniu ruszyło zbieranie podpisów pod projektem.
We wtorek na poznańskim Starym Rynku podpisy zbierał prezydent miasta Ryszard Grobelny, prezes zarządu Związku Miast Polskich.

Jak podkreślił wcześniej na konferencji prasowej, ze wstępnych analiz uzasadnienia do projektu wynika, że skutkiem zmian byłoby powiększenie dochodów samorządów o ponad 8 mld zł.

Czytaj też: Samorządy prowadzą fiskusowe śledztwo

Według twórców projektu, tyle co najmniej wynosi łączny roczny ubytek w dochodach samorządów spowodowany przez zmiany ustawowe, zmniejszające ich dochody własne, przekazujące nowe zadania albo rozszerzające zakres dotychczas realizowanych zadań przez samorządy bez zapewnienia dodatkowych dochodów.

"Stan finansów samorządów w Polsce popadł w systemową nierównowagę, która stale się pogłębia. Nie tylko zahamuje to rozwój lokalny i regionalny, ale także zagrozi realizacji zadań własnych gmin, powiatów i województw. Samorządy będą inwestować mniej, to oznacza gwałtowny spadek aktywności rozwojowej kraju. Proponujemy sytuację, która naprawi to zachwianie równowagi" - stwierdził Grobelny.

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego został przygotowany przy współpracy organizacji samorządowych z całej Polski, w tym Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich i Unii Miasteczek Polskich.

Projekt zakłada zwiększenie udziału samorządów w dochodach z podatku PIT oraz wprowadzenie subwencji ekologicznej dla gmin, na terenie których są obszary chronione.

<!-- pagebreak //-->

Grobelny podkreślił, że projekt nie zwiększa obciążeń podatkowych dla mieszkańców Poznania. Samorządowcy proponują, by w przypadku gmin dochody z PIT zwiększyć z 39,34 proc. do 48,78 proc., w przypadku powiatów z 10,25 proc. do 13,03 proc., a w przypadku województw z 1,6 proc. do 2,3 proc.

Postulują ponadto wprowadzenie nowej, ekologicznej subwencji ogólnej dla gmin, na terenie których znajdują się prawnie chronione obiekty lub obszary o szczególnych walorach przyrodniczych. Jak argumentują, obecność takich obszarów ogranicza gminom możliwości rozwoju, ponieważ uniemożliwia prowadzenie inwestycji.

W projekcie zaproponowano także przywrócenie usuniętej w 2004 r. zasady rekompensowania samorządom ubytków w dochodach spowodowanych zmianami prawa. Na zebranie 100 tys. podpisów pod projektem, co umożliwi złożenie go w Sejmie, samorządowcy mają czas do 5 października.

Zapewniają, że zbiorą ich znacznie więcej. Jak powiedział Grobelny, w poszczególnych miastach i miejscowości w akcję zbierania podpisów włączane będą m.in. organizacje pozarządowe. Akcja informacyjna nt. korzyści z nowej ustawy dla mieszkańców poszczególnych gmin ruszyła w internecie m.in. na portalach społecznościowych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.