W Poznaniu zbierają podpisy pod projektem ustawy o dochodach jst

Zwiększenie udziałów samorządów w podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje obywatelski projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. We wtorek w Poznaniu ruszyło zbieranie podpisów pod projektem.
W Poznaniu zbierają podpisy pod projektem ustawy o dochodach jst
We wtorek na poznańskim Starym Rynku podpisy zbierał prezydent miasta Ryszard Grobelny, prezes zarządu Związku Miast Polskich.

Jak podkreślił wcześniej na konferencji prasowej, ze wstępnych analiz uzasadnienia do projektu wynika, że skutkiem zmian byłoby powiększenie dochodów samorządów o ponad 8 mld zł.

Czytaj też: Samorządy prowadzą fiskusowe śledztwo

Według twórców projektu, tyle co najmniej wynosi łączny roczny ubytek w dochodach samorządów spowodowany przez zmiany ustawowe, zmniejszające ich dochody własne, przekazujące nowe zadania albo rozszerzające zakres dotychczas realizowanych zadań przez samorządy bez zapewnienia dodatkowych dochodów.

"Stan finansów samorządów w Polsce popadł w systemową nierównowagę, która stale się pogłębia. Nie tylko zahamuje to rozwój lokalny i regionalny, ale także zagrozi realizacji zadań własnych gmin, powiatów i województw. Samorządy będą inwestować mniej, to oznacza gwałtowny spadek aktywności rozwojowej kraju. Proponujemy sytuację, która naprawi to zachwianie równowagi" - stwierdził Grobelny.

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego został przygotowany przy współpracy organizacji samorządowych z całej Polski, w tym Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich i Unii Miasteczek Polskich.

Projekt zakłada zwiększenie udziału samorządów w dochodach z podatku PIT oraz wprowadzenie subwencji ekologicznej dla gmin, na terenie których są obszary chronione.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU