PARTNER PORTALU
  • BGK

W Radomiu już po głosowaniu na budżet obywatelski

  • pt/pap    8 czerwca 2016 - 19:58
W Radomiu już po głosowaniu na budżet obywatelski
W Radomiu, w 2017 r. w ramach budżetu obywatelskiego do wykorzystania będzie 4,8 mln zł (fot.radom.pl)

• Ponad 11 tysięcy głosów oddali mieszkańcy Radomia na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na 2017 r.
• Magistrat zapowiedział w środę, że wyniki głosowania zostaną przedstawione do 4 lipca.
W trwającym miesiąc głosowaniu wzięło udział ponad 11,1 tys. osób, spośród których 4,5 tys. zagłosowało przez internet, a 6,2 tys. wypełniło tradycyjne karty do głosowania. Mieszkańcy Radomia mieli do wyboru 117 projektów.

Dyrektor kancelarii prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński powiedział, że udział mieszkańców w tegorocznym głosowaniu był minimalnie niższy niż w zeszłym roku (wówczas oddano ponad 12,5 tys. głosów).

W jego cenie, wynika to z faktu, iż w tym roku w Radomiu z budżetu obywatelskiego wyłączone zostały projekty oświatowe, które zawsze skupiały określoną społeczność nastawioną tylko na jeden konkretny projekt.

"W tym roku natomiast mamy dużo kart, na których "krzyżyki" pojawiły się przy wielu propozycjach. To pokazuje, że radomianie dokładniej przyglądają się zgłoszonym projektom i oddają głosy bardziej świadomie" - stwierdził Tyczyński.

Zwycięskie propozycje znajdą się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Magistrat zamierza ogłosić wyniki głosowania do 4 lipca.

W 2017 r. w ramach budżetu obywatelskiego do wykorzystania będzie 4,8 mln zł, w rozbiciu po 800 tys. zł na projekty każdego z pięciu obszarów miasta i 800 tys. zł na projekty ogólnomiejskie.

Zgłoszone przez radomian projekty dotyczyły m.in. rozbudowy infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, promocji miasta i jego historii oraz ochrony zdrowia i ekologii.

Wśród propozycji znalazła się m.in. iluminacja architektury radomskiego Rynku z wykorzystaniem video mappingu 3D, budowa tężni solankowej oraz całorocznego lodowiska.

Mieszkańcy zaproponowali także stworzenie mobilnego muzeum rowerów zabytkowych, sfinansowanie szczepienia radomskich dzieci przeciwko pneumokokom i zorganizowanie w parku otwartych zajęć fitness i jogi. Jednym z projektów jest też odbudowa na radomskim osiedlu Ustronie popularnego w latach 80. XX wieku placu zabaw - tzw. wioski indiańskiej oraz rozlokowania na terenie miasta kranów z wodą nadającą się do picia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Agataaa, 2016-06-09 09:59:32

    Fajne propozycje się pojawiły w tym roku. ;) Osobiście bardzo się cieszę z dofinansowania na szczepienia, bo planowałam już od jakiegoś czasu to szczepienie dla mojej córeczki. Przed podjęciem decyzji można poczytać na ten temat:zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/dorosli/kiedy-warto-sie-zaszczepic/pne...umokokami/  rozwiń
  • Jan, 2016-06-09 08:31:41

    Tylko to zdjęcie stare. Dawno już tych fontann w Radomiu nie ma.