PARTNER PORTALU
  • BGK

W Sosnowcu obradowali młodzi radni

  • esosnowiec.pl    31 stycznia 2013 - 09:46
W Sosnowcu obradowali młodzi radni

Rozpoczęła się VII kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca, a 34 młodych radnych wybranych głosami swoich kolegów od razu mocno zabrało się do pracy.
We wtorek 29 stycznia odbyła się druga sesja MRMS. Podczas niej wybrano zarząd rady oraz podjęto pierwsze uchwały w sprawach szczególnie interesujących sosnowiecką młodzież.

Młodzieżowa Rada Miasta Sosnowca to organ powołany w 2000 roku przez Radę Miejską. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie młodzieży przed władzami miasta poprzez reagowanie na jej konkretne potrzeby.

Młodzieżowa Rada nie jest związana z żadną partią - jest organem apolitycznym. Pomaga młodym ludziom uczestniczyć w życiu kulturalnym i politycznym Sosnowca. W przeciągu kilku lat działania MRMS zorganizowała wiele różnorodnych tematycznie debat i konferencji, na których młodzi ludzie wymieniali poglądy i uczyli się reguł dyskutowania.

Członkowie MRMS wybierani są w demokratycznych wyborach przez uczniów wszystkich typów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Kadencja młodych radnych trwa 2 lata. Na początku każdej kadencji Rada wybiera spośród swoich członków zarządu (prezydium), w skład którego wchodzą: przewodniczący, dwóch wiceprzewodniczących, sekretarz oraz skarbnik.

W wyniku przeprowadzonych pod koniec 2012 roku w sosnowieckich szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wyborów do MRMS wybrano 34 radnych. Podczas pierwszej sesji 17 stycznia młodzi radni złożyli ślubowanie oraz zasygnalizowali istotne dla nich kwestie, jakimi chcieli by się zająć podczas najbliższych dwóch lat.

Odbyły się również wybory na przewodniczącego, w których wzięło udział aż 7 kandydatów. Ostatecznie w drugiej turze przewodniczącym został uczeń ,,Staszica" Jakub Kubiczek.

Kolejna sesja miała miejsce w ubiegły wtorek. Podczas niej wyłoniono pozostałych członków zarządu MRMS. W jego skład weszli: Brian Szwaczka (Prywatne Liceum Ogólnokształcące nr 1) - wiceprzewodniczący MRMS, Zachariasz Klachacz (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14) - wiceprzewodniczący MRMS, Oskar Sierka (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6) - sekretarz MRMS, Aleksandra Pietrzak (Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych) - skarbnik MRMS.

Najważniejszy punkt wtorkowych obrad dotyczył rozwiania wątpliwości wokół utworzenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, jakie zgłaszali młodzieżowi radni Adrian Dela z „Ekonomika" oraz Sebastian Mazur z „Gastronomika". Głos w dyskusji zabrała Agnieszka Czechowska - Kopeć, zastępca prezydenta miasta oraz Piotr Wesołowski, naczelnik Wydziału Edukacji.

Po debacie młodzieżowa rada wydała opinię, w której wyraziła poparcie dla inicjatywy stworzenia Centrum Kształcenia Ustawicznego, jednakże zaleciła przeprowadzenie dodatkowych rozmów z młodzieżą w „Ekonomiku" i „Gastronomiku" w celu rozwiązania wszelkich niejasności i zdementowania plotek, które powstały wokół planowanej reformy.

Młodzież wydała również opinię w sprawie poparcia inicjatywy utworzenia snowpark'u na Górce Środulskiej, szkolenia integracyjnego oraz stworzenia nowego fanpage'a MRMS na Facebook'u. Powołano także komisję ds. wizerunku MRMS.

Znany jest już termin III sesji MRMS. Odbędzie się ona na początku marca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.