PARTNER PORTALU
 • BGK

W sprawie metropolii nie wszystko stracone?

 • Michał Wroński    29 marca 2016 - 00:14
W sprawie metropolii nie wszystko stracone?
Należy dać szansę tym, którzy chcą powiatu metropolitalnego i chcą współpracy – mówił Borys Budka. (Fot. www.ms.gov.pl).

• Politycy Platformy bronią ustawy metropolitalnej i atakują rząd Beaty Szydło.
• Jest polityczna decyzja, by pilotażowo wprowadzić ją na Śląsku – mówi poseł Wójcik. 
• Nie byłoby zamieszania, gdyby ustawę przyjęto wcześniej – ocenił prezydent Sosnowca.
Po słowach Jarosława Zielińskiego, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, który odziedziczoną po rządach PO ustawę metropolitalną nazwał „fatalną”, „niedopracowaną” i zapowiedział konieczność jej nowelizacji, wydawać się mogło, że o rychłym utworzeniu w Polsce związków metropolitalnych można będzie zapomnieć. W odpowiedzi na te słowa politycy Platformy (autorzy rozwiązania) nie szczędzą komentarzy, które z grubsza można podzielić na dwie grupy. Pierwsze, typowo polityczne, głoszą, że ewentualne niewydanie rozporządzeń do ustawy (czyli de facto jej zablokowanie) to wyraz centralistycznych zapędów PiS, drugie, bardziej „techniczne”, mówią o tym, że sprawa nie jest jeszcze wcale przesądzona i jeden związek metropolitalny jednak pilotażowo powstanie.

– Być może ta ustawa nie podoba się politykom Prawa i Sprawiedliwości, bo jest ona elementem samorządności, a nie partyjniactwa, które tak promowane jest przez PIS – mówił do dziennikarzy podczas niedawnego spotkania klubu obywatelskiego w Gliwicach Borys Budka, były minister sprawiedliwości w rządzie PO. Przekonywał, że ustawa jest uniwersalna i może znaleźć zastosowanie nie tylko na Górnym Śląsku i Zagłębiu, ale we wszystkich dużych aglomeracjach Polski.

– Ta ustawa być może wymaga poprawek, ale przede wszystkim należy dać szansę tym, którzy chcą powiatu metropolitalnego i chcą współpracy. Widzą, że są zadania ponadpowiatowe i ponadmiejskie. Dlatego apelujemy, by rząd zamiast krytykować, wziął się do pracy i wydał rozporządzenie – mówił Budka.

– Rząd tak znowelizuję ustawę o związkach metropolitalnych, że nie będzie nam się opłacało tworzyć tych związków – przestrzegał Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Ostrożnym optymistą pozostaje natomiast poseł Marek Wójcik, w poprzedniej kadencji parlamentu przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Jak stwierdził w rozmowie z nami, z obozu PiS docierają do niego sygnały, iż „podjęto już polityczną decyzję o tym, że pilotażowo na Śląsku może powstać związek metropolitalny”.

– Pan minister Chwałek (posekretarz stanu w MSWiA – przyp.red.) tydzień wcześniej (tj. przed wystąpieniem wiceministra Zielińskiego) mówił o tym, że ustawa jest w porządku. Być może będzie potrzebowała drobnych korekt związanych z terminami tworzenia metropolii, natomiast jestem przekonany, że jeżeli tylko będzie dobra, można z niej skorzystać i stworzyć na Śląsku metropolię – powiedział Wójcik.

W trakcie debaty pojawiły się też jednak głos wskazujący na to, że obecna nerwowa atmosfera wokół ustawy metropolitalnej to konsekwencja zaniedbań samej Platformy.

– Gdyby ustawa o metropolii został przyjęta nie miesiąc przed wyborami, ale dwa lata wcześniej, to już by dziś była – stwierdził Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Michalll, 2016-03-29 15:15:39

  Do ślązaczka: Nikt nie chce oddzielenia się śląska, co więcej w czasach globalizacji nie ma to najmniejszego sensu. Natomiast ta ustawa jest bardzo potrzebna (przynajmniej na Śląsku) bo umożliwi sprawne zarządzanie na tak dużym obszarze, w którym istnieją liczne powiązania, a dotychczasowe rozwiązan...ia nie są w stanie wykorzystać tego potencjału w sposób optymalny. By uzmysłowić sobie, że takie rozwiązania mają sens wyobraźmy sobie Warszawę w której nie ma prezydenta tylko są sami burmistrzowie dzielnic. Łatwo można dojść do wniosku, że z naszą januszowatą mentalnością doszło by do kłótni miedzy nimi, co szybko spowodowałoby paraliż Warszawy.  rozwiń
 • jancz, 2016-03-29 15:13:06

  Nie można powołać związków celowych? Jakiż to zakres zadań będzie obsługiwany przez ten związek? Komunikacja, strategie i co jeszcze? Ano jasne, że ten pracowity poseł Wójcik będzie chodził za tym swoim dzieckiem specjalnej troski a chodził. Dlaczego nie wymusił tego na swoich PO-wcach, gdy mieli pe...łnię władzy? Dla rządu to nie jest priorytet, trudno się dziwić, że się nie spieszą widząc ... bezsens tej nowej struktury administracyjnej. I stanowiskami dla kolesi z PO, którzy pozostali bez przydziału. A co sensownego potrafiła zrobić PO na Śląsku to widać jeszcze dzisiaj.  rozwiń
 • Wernyhora, 2016-03-29 13:07:55

  hmmm... cały czas głównym argumentem PIS-u przeciw temu projektowi, był bzdurny zarzut, że nie będzie zrównoważonego rozwoju. Jeżeli metropolia powstanie tylko na Śląsku to jak mają się rozwijać i konkurować ze Śląskiem inne związki metropolitalne? trąci Gierkiem...